Разлика помеѓу преработките на „Абдикација“

Додадени 20 бајти ,  пред 9 месеци
с
нема опис на уредувањето
(#WPWPMK #WPWP)
с
Ознака: Изворно уредување 2017
[[FileПодатотека:Bouchot - Napoléon signe son abdication à Fontainebleau 4 avril 1814.jpg|thumbмини|Првото абдицирање на [[Наполеон]], oддржано во [[Фонтенбло (дворец)]] на 4 Априлаприл [[1814]] година]]
 
'''Абдицирање''' или абдикација (лат. abdicatio = одрекување, одбивање; од ab - од далеку, и dicare, да изјави, да прогласи како да не му припаѓа) е чин на откажување и истапување од официјална служба, особено од врховна служба во државата.