Разлика помеѓу преработките на „Чичен Ица“

Додадени 139 бајти ,  пред 2 месеци
#WPWPMK #WPWP
с (Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска)
(#WPWPMK #WPWP)
| Link = http://whc.unesco.org/en/list/483
}}
[[Податотека:Chichen Itza-16.jpg|десно|thumb|250px|Воздушен поглед на мал дел од Чичен Ица]]
 
'''Чичен Ица''' е политички и културен центар на [[Маи]]те во северниот дел на полуостровот [[Јукатан]] во [[Мексико]]. Во моментот е под заштита на [[УНЕСКО]], а на [[7 јули]] [[2007]] година е прогласен за едно од [[Седум светски чуда на новиот свет|седумте светски чуда на новиот свет]].