Разлика помеѓу преработките на „Сала на врховната хармонија“

#WPWPMK #WPWP
с (→‎Наводи: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons|Category: → {{рв|)
(#WPWPMK #WPWP)
 
{{coord|39|54|57.2|N|116|23|26.4|E|type:landmark|display=title}}
[[Податотека:Forbidden City1.JPG|thumb|300px|Салата на врховната хармонија (太和殿) во средиштето на [[Забранетиот град]]]]
[[Податотека:J79512 Beijing cite Interdite TronePalaisHarmonieSupreme.jpg|десно|thumb|200px|Престолот и таванот]]
'''Сала на врховната хармонија''' ({{zh-cp|c=太和殿|p=Tài Hé Diàn|mk=Тај хе диен}}; [[Манџурски јазик|манџурски]]: Amba hūwaliyambure deyen) е најголемата сала во '''[[Забранетиот град]]''' во [[Пекинг]], [[Кина]]. Лежи на централната оска на градот, зад [[Порта на врховната хармонија|Портата на врховната хармонија]]. Изградена е врз мермерен подиум на три нивоа, и ја окружуваат бронзени кадилници. Салата на врховната хармонија е најголемата дрвена градби во Кина. Тука царевите на династиите [[Минг (династија)|Минг]] и [[Ќинг (династија)|Ќинг]] одржувале крунисувања и венчавки.