Разлика помеѓу преработките на „Карахија“

Додадени 115 бајти ,  пред 2 месеци
#WPWPMK #WPWP
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: локалитет → наоѓалиште using AWB)
(#WPWPMK #WPWP)
 
{{Без извори|датум=август 2010}}
[[Податотека:Sarcófagos de Karajía-1.jpg|десно|thumb|240px|Шест од саркофазите]]
'''Карахија''' е [[археолошко наоѓалиште]] во [[Перу]] кој се наоѓа 48 километри североисточно од градот [[Чачапојас]]. Ова наоѓалиште е познато по тоа што во него се ископани 250 [[перуански мумии]] во 1983 година. Овие мумии се балсамирани во саркофаг изработен од [[почва]] и [[камен]] со брада изработена од [[дрво]].