Разлика помеѓу преработките на „Киклади“

Додадени 173 бајти ,  пред 10 месеци
#WPWPMK
с
(#WPWPMK)
 
{{coord|37.00|N|25.10|E|source:wikidata|display=title}}
[[Податотека:Cycladic three figurines group.jpg|мини|280 п|десно|Статуа од времето на Кикладската цивилизација]]
'''Киклади''' ([[грчки]]: Κυκλάδες) се [[Грчки острови|острови во јужниот дел на Егејско Море]], југоисточно од копнениот дел на [[Грција]], но во близина на поголемиот [[остров]] [[Евбеја]] и [[полуостров]]от [[Атика]]. Кикладите во целост се во состав на грчката држава и до [[2011]] година беа во округот на периферијата Јужен Егеј. Управно седиште на префектурата и центар на островите е [[град]]от [[Ермополи]] на островот [[Сирос]]. Кикладите ги сочинуваат голем број на мали острови, приближно 220, од кои поголемиот број се ненаселени. Зафаќаат површина од 2.572 квадратни километри и население од околу 120.000. Најзначајни острови се:
 
982

уредувања