Разлика помеѓу преработките на „Долгата војна во Унгарија“

#WPWPMK #WPWP
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
(#WPWPMK #WPWP)
{{Битки во Триесетгодишната османлиска војна}}
'''Долгата војна''', исто така позната и како '''триесетгодишната унгарска војна''', тралеа од [[1593]]-[[1604]] или [[1606]] година, помеѓу [[Хабсбуршка династија|Хабсбуршката монархија]] и [[Османлиско Царство|Османлиското Царство]].
[[Податотека:Esztergom-1595-Zimmermann.jpg|мини|Опсадата на Острогон во 1595 година]]
 
На страната на Хабсбуршката монархија биле [[Австрија]], [[Кралство Унгарија]], [[Хрватска]], [[Чешка]], [[Трансилванија]], [[Влахија]], [[Молдавија]], [[Папска држава|Папската држава]], [[Ферара]], [[Тоскана]], [[Мантова]] и други. По помали престелки во [[1591]] година, војната започнала на [[29 јули]] [[1593]] година кога војската на Османлиското Царство предводена од [[Синан-паша]] започнала воема кампања против Хабсбуршката монархија. [[Османлии]]те ги зазеле градовите Ѓор и Киомаром. Во [[1595]] година бил создаден христијански сојуз од страна на [[папа Климент VIII]], кој бил потпишан во [[Прага]] од страна на [[Рудолф II (Светп римско царство)|Рудолф II]], [[Арон Тиранул]], [[Сигисмунд Батори]]. Целта на сојузот била да се протера Османлиското Царство од [[Унгарија]].
 
1.077

уредувања