Дакија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
*{{flag|Hungary}}
*{{flag|Romania}}
*{{flagcountry|Serbia}}}}|event_end=Повлекување од Римксиот император [[Аурелиан]]|year_end=271/275|year_event1=|event1=|year_start=106|conventional_long_name=|life_span=|image_map_caption=Римската провинција Дакија во (125 н.е)|image_map=Roman Empire - Dacia (125 AD).svg|title_leader=|capital=[[UlpiaУлпија Traiana SarmizegetusaТраијана]]|era=[[Classical Antiquity]]|nation= [[Римска империја]]|subdivision=[[сенатска провинција|Провинција]]|common_name=Dacia|s2=Hunnic Empire}}
'''Римска Дакија''' ( /d eɪ ʃ ə / DAY -shə, исто така позната како '''Дакија Траиана''' ", Трајан Дачија", или '''Дакија Феликс''' "Плодна / Среќен Дачија") е провинција на [[Римско Царство|Римската империја]] од 106 до 271-275 н.е. Нејзината територија се состоела од региони Олтенија, [[Трансилванија]] и [[Банат]] (денес сите во [[Романија]], освен последната која е поделена помеѓу Романија, [[Унгарија]] и [[Србија]] ). За време на римското владеење, таа била организирана како империјална провинција на границите на империјата. Се проценува дека населението на Дакија се движело од 650.000 на 1.200.000. Била освоена од страна на [[Трајан]] (98–117) во време на дакијските војни, што го уништиле Дакијското кралство на Декебал. Сепак, Римјаните не ја окупирале целокупната територија; Кришнана, Марамуреч и поголемиот дел од [[Молдавија (регион)|Молдавија]] останале под слободните дацијци.
==Наводи==
13.610

уредувања