Дакија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
*{{flag|Hungary}}
*{{flag|Romania}}
*{{flagcountry|Serbia}}}}|event_end=Повлекување од Римксиот император [[Аурелиан]]|year_end=271/275|year_event1=|event1=|year_start=106|conventional_long_name=|life_span=|image_map_caption=Roman province of Dacia (125 AD)|image_map=Roman Empire - Dacia (125 AD).svg|title_leader=|capital=[[Ulpia Traiana Sarmizegetusa]]|era=[[Classical Antiquity]]|nation=the [[Римска империја]]|subdivision=[[Римскасенатска провинција|провинцијаПровинција]]|common_name=Dacia|s2=Hunnic Empire}}
'''Римска Дакија''' ( /d eɪ ʃ ə / DAY -shə, исто така позната како '''Дакија Траиана''' ", Трајан Дачија", или '''Дакија Феликс''' "Плодна / Среќен Дачија") е провинција на [[Римско Царство|Римската империја]] од 106 до 271-275 н.е. Нејзината територија се состоела од региони Олтенија, [[Трансилванија]] и [[Банат]] (денес сите во [[Романија]], освен последната која е поделена помеѓу Романија, [[Унгарија]] и [[Србија]] ). За време на римското владеење, таа била организирана како империјална провинција на границите на империјата. Се проценува дека населението на Дакија се движело од 650.000 на 1.200.000. Била освоена од страна на [[Трајан]] (98–117) во време на дакијските војни, што го уништиле Дакијското кралство на Декебал. Сепак, Римјаните не ја окупирале целокупната територија; Кришнана, Марамуреч и поголемиот дел од [[Молдавија (регион)|Молдавија]] останале под слободните дацијци .
[[Категорија:Романија во стариот век]]
13.593

уредувања