Разлика помеѓу преработките на „Дакија“

Додадени 123 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Roman Dacia“)
 
{{Инфокутија Поранешна административна единица|native_name={{aut|Provincia Dacia}}<br/>{{lang|grc|Ἐπαρχία Δακίας}}|event_start=AnnexedАнектирана byод страна на[[TrajanТрајан]]|s1=Dacia Aureliana|flag_p1=Dacian_Draco.svg|p1=Dacian Kingdom|today={{plainlist|
*{{flag|Hungary}}
*{{flag|Romania}}
*{{flagcountry|Serbia}}}}|event_end=WithdrawalПовлекување byод RomanРимксиот Emperorимператор [[AurelianАурелиан]]|year_end=271/275|year_event1=|event1=|year_start=106|conventional_long_name=|life_span=|image_map_caption=Roman province of Dacia (125 AD)|image_map=Roman Empire - Dacia (125 AD).svg|title_leader=|capital=[[Ulpia Traiana Sarmizegetusa]]|era=[[Classical Antiquity]]|nation=the [[RomanРимска Empireимперија]]|subdivision=[[RomanРимска provinceпровинција|Provinceпровинција]]|common_name=Dacia|s2=Hunnic Empire}}
'''Римска Дакија''' ( /d eɪ ʃ ə / DAY -shə, исто така позната како '''Дакија Траиана''' ", Трајан Дачија", или '''Дакија Феликс''' "Плодна / Среќен Дачија") е провинција на [[Римско Царство|Римската империја]] од 106 до 271-275 н.е. Нејзината територија се состоела од региони Олтенија, [[Трансилванија]] и [[Банат]] (денес сите во [[Романија]], освен последната која е поделена помеѓу Романија, [[Унгарија]] и [[Србија]] ). За време на римското владеење, таа била организирана како империјална провинција на границите на империјата. Се проценува дека населението на Дакија се движело од 650.000 на 1.200.000. БиламБила освоена од страна на [[Трајан]] (98–117) во време на дакијските војни, што го уништиле ДакијанскотоДакијското кралство на Декебал . Сепак, Римјаните не ја окупирале целокупната територија; Кришнана, Марамуреч и поголемиот дел од [[Молдавија (регион)|Молдавија]] останале под слободните дацијци .
[[Категорија:Романија во стариот век]]
[[Категорија:Дакија]]
13.467

уредувања