Разлика помеѓу преработките на „Мера (математика)“

Додадени 310 бајти ,  пред 1 година
дополнување #WPWP #WPWPMK
с (→‎Поврзано: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на математиката → математика-никулец using AWB)
(дополнување #WPWP #WPWPMK)
 
[[Податотека:Measure illustration.png|десно|мини|Неформално, мерата ги пресликува собирите во ненегативни реални броеви, така да повеќе собири се пресликуваат во поголеми броеви.]]
 
'''Мера''', во [[математика]]та, концепт при кој на дадено множество од некој [[простор (математика)|простор]] му се придружува ненегативен [[реален број]].
 
1.682

уредувања