Низа (математика): Разлика помеѓу преработките

Додадени 355 бајти ,  пред 1 година
дополнување #WPWP #WPWPMK
с (Замена на застарена математичка синтакса согласно mw:Extension:Math/Roadmap)
(дополнување #WPWP #WPWPMK)
 
{{Анализа}}
 
[[Податотека:Cauchy sequence illustration2.png|десно|мини|250п|Бесконечна низа на реални броеви (сино). Оваа низа не е ниту растечки ниту опаѓачки, ниту конвергентен, ниту [[Кошиева низа]]. Меѓутоа тој е ограничен.]]
Во [[математика]]та под поимот '''низа''' се подразбира секое [[пресликување]] кое за аргумент има [[природен број]]. Формалната дефиниција е зададена на следниов начин:
 
1.682

уредувања