Разлика помеѓу преработките на „Кавкаски јазици“

Додадени 47 бајти ,  пред 12 години
с
Modify Категорија.
с (Бот Менува: zh:高加索诸语言)
с (Modify Категорија.)
Терминот '''кавкаски јазици''' се однесува воглавном на три јазични фамилии што се зборуваат на територијата на Кавказ и тоа:
* [[Јужни кавкаски јазици]]
* [[Северозападни кавкаски јазици]]
* [[Североисточни кавкаски јазици]]
 
{{Кавкаски-јазици-никулец}}
 
<!--Categories-->
[[Категорија:Кавкаски јазици|*]]
 
<!--Interwikis-->
[[an:Luengas caucasicas]]
[[ast:Llingües caucásiques]]
68

уредувања