Разлика помеѓу преработките на „Аритметичка прогресија“

дополнување #WPWP #WPWPMK
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на математиката → математика-никулец using AWB)
(дополнување #WPWP #WPWPMK)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{математика-никулец}}
[[File:Arithmetic_progression.svg|thumb|Визуелен доказ за деривација на формулите за аритметичка прогресија – избледените блокови се ротирачки копии за аритметичка прогресија]]
'''Аритметичка прогресија''' или '''низа''' е таква низа на [[Број|броеви]] каде разликата меѓу секој член и членот пред него е постојана.
 
1.682

уредувања