Ерта Але: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎Историја: Отстранет излишен знак во навод, replaced: ,| → |
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎Историја: Отстранет излишен знак во навод, replaced: ,| → |)
Сместен во [[Пустина|пустински]] и не многу лесно пристап регион, вулканот Ерта Але бил откриен во 1906<ref name=":1">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.atlasobscura.com/places/erta-ale|title=Erta Ale|work=Atlas Obscura|language=en|accessdate=2017-12-16}}</ref> а вулканолозите почнале да го проучуваат дури од доцните [[1960-ти]] и раните [[1970-ти]].
 
Во [[1968|1968 година]], првата француско-италијанска вулканолошка експедиција дошла на врвот на Ерта Але. [[Арун Тазиеф]] и [[Џорџо Маринели]] виделе две [[лавино езеро|лавини езер]]а<ref>{{Наведена книга|url=https://www.worldcat.org/oclc/2034917|title=L'odeur du soufre : expédition en Afar|last=1914-1998.|first=Tazieff, Haroun,|date=1975|publisher=Stock|isbn=9782234002623|location=Paris|oclc=2034917}}</ref><span> .</span> Во северниот [[Вулкански кратер|кратер]] езерото од сто метри во дијаметар било многу активно а во централниот кратер, имало езеро од 65 метри во дијаметар и тоа било помалку активно. Двете езера се наоѓале на длабочина од 165 метри и биле активни најмалку од [[1906|1906 година]]. Нивото на езерата не престанало да оди нагоре<span> </span>: во [[1971|1971 година]], тие биле на само десетина метри од работ на кратерите и го имале отприлика истиот дијаметар а во [[1972|1972 година]], тие протекле поплавувајќи го подот на [[Купа|к<nowiki/>упата]]. Тоа траело до [[1974|1974 година]].
 
=== Ерупции ===