Разлика помеѓу преработките на „Некропола“

Додадени 226 бајти ,  пред 11 месец
#WPWPMK
(#WPWPMK)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Cerveteri,_necropoli_della_banditaccia,_via_sepolcrale_principale,_01.jpg|мини|300п|десно|Погледа на етрурска некропола (Banditaccia, Cerveteri) во Италија]]
'''Некропола''' се големи гробишта или место за закопување, а терминологијата доаѓа од грчкиот збор nekropolis - "град на мртвите". Покрај ретките примери за употребата на овој [[термин]] да се означат модерните гробишта надвор од големите [[Град|градови]], овој [[збор]] се користи исклучиво кога се мисли на гробиштата на старите народи, [[Антика|античките]] и [[Среден век|средновековните]] [[Цивилизација|цивилизации]].
 
1.206

уредувања