Разлика помеѓу преработките на „Хари Мулиш“

Одземен 121 бајт ,  пред 5 месеци
нема опис на уредувањето
(#WPWPMK)
Ознака: Изворно уредување 2017
| lbl-style = <!-- Стил на додатните полиња -->
}}
 
[[Податотека:Mulisch Harry-© Paul Levitton-AEG voor BB en pers 28-7-2013.JPG|thumb|right|Хари Мулиш]]
'''Хари Мулиш''' ({{lang-nl|Harry Mulisch}}, {{роден на|29|јули|1927}} во {{роден во|Харлем}} — {{починал на|30|октомври|2010}} во {{починал во|Амстердам}}) бил [[Холандија|холандски]] писател. Заедно со [[Вилем Херманс]] и [[Герард Реве]] се вбројува во „големата тројка“ во повоената холандска литература. Објавил романи, пиеси, есеи, стихови и филозофски трудови. Негово најпознато дело е делото „[[Отворање на небото]]“.