Сафи: Разлика помеѓу преработките

Додадени 66 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK #WPWP
с (Bot: Migrating 32 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q183405 (translate me))
(#WPWPMK #WPWP)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Сафи''' (на [[Арапски јазик|арапски]]: '''آسفي''') е град во западен [[Мароко]], покрај [[Атлантски Океан|Атлантскиот Океан]]. Населението е проценето на 284,750 жители (во [[2004]]). Тој е центар на [[агломерација]]та која има околу 793,000 жители ([[1987]]). Сафи е седиште на регионот [[Дукала-Абда]]. Градот е главно [[Риболов|рибарско]] [[пристаниште]] во земјата. Градот извезува [[фосфорит]]и и има хемиски фабрики, текстилна индустрија и развиено занаетчиство (за [[керамика]]). Сафи е едно од локациите за [[Операција Факел|операцијата Факел]] на [[8 ноември]], [[1942]].
[[Податотека:Safi 1.png|мини|Градот Сафи]]
 
{{Африка-никулец}}
 
1.698

уредувања