Разлика помеѓу преработките на „Голем Град“

Додадени 29 бајти ,  пред 4 месеци
(Додадена информација за легалноста за посета на островот)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
 
[[Податотека:Approaching colonies of cormorants at Golem Grad.jpg|мини|лево|Колонија корморани, Голем Град]]
== Животински и растителен свет ==
== Флора и фауна ==
 
Голем Град е прогласен за строг [[природен резерват]] заради специфичните [[геоморфологија|геоморфолошки]] карактеристики, карактеристичната [[флора]] и [[фауна]] и поради своето историско минато. Островот е долг 750 м, а широк 450 м, со највисок дел 50 м над езерото. Од сите страни островот е заобиколен со карпи и [[спила|спили]] со височина 20 до 30 метри. Над нив се оформува плато со две возвишенија на северниот и јужниот дел на островот. Меѓу возвишенијата има седло кое на бреговите завршува со мали заливи. Овие два заливи се единствените места од кои може да се пристапи на платото<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.galicica.org.mk/mak/strani/Zoniranje/Golem%20Grad.htm|title=ОСТРОВ ГОЛЕМ ГРАД|accessdate=2012-08-29}}</ref>.