Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Одземени 212 бајти ,  пред 1 месец
с
clean up, replaced: 2008 → 2008 (4), 2003 → 2003, 2002 → 2002 (4), 2001 → 2001 (9), 2000 → 2000, 2004 → 2004 (4), 2005 → 2005 (4), 2006 → 2006 (2), 2007 → 2007 (5), 2009 → 2009 (5), [[2010]
с (clean up, removed: <!--DASHBot--> (30))
с (clean up, replaced: 2008 → 2008 (4), 2003 → 2003, 2002 → 2002 (4), 2001 → 2001 (9), 2000 → 2000, 2004 → 2004 (4), 2005 → 2005 (4), 2006 → 2006 (2), 2007 → 2007 (5), 2009 → 2009 (5), [[2010])
'''Ал-Каеда''' ({{lang-ar|القاعدة}}) е глобална воена [[исламизам|исламистичка]] [[терористичка организација]] основана од [[Осама Бин Ладен]] во периодот помеѓу [[август]] [[1988]]<ref name=bergen75>{{Harvnb|Bergen|2006|p=75}}.</ref> и крајот на [[1989]] година<ref name="al-Fadl">{{cite court |litigants= United States v. Usama bin Laden et al.|vol= S (7) 98|reporter= Cr.|opinion= 1023|pinpoint= Testimony of Jamal Ahmed Mohamed al-Fadl|court= United States District Court for the Southern District of New York|date= 6 февруари 2001|url=http://cryptome.org/usa-v-ubl-02.htm}}</ref>. Работи како мрежа од мултинационална армија од лица без државјанство и радикалното движење на сунитите за глобален [[џихад]] и интерпретација на [[шеријат]]от. Прогласена е за „''терористичка организација''“ од страна на [[САД]], [[Обединетото Кралство]], [[Совет за безбедност на ОН|Советот за безбедност на ОН]], [[Европската Унија]], [[НАТО]] и многу други држави.
 
Ал-Каеда нападнала цивилни и воени мети во повеќе земји, како [[Терористички напади од 11 септември 2001 година|нападите на 11 септември]], бомбардирањата на амбасадата на САД во [[1998]] година и бомбардирањата на Бали во [[2002]] година. Владата на САД им возвратила со започнување на [[Војна против тероризмот]]. Ал-Каеда продлжила да постои и да се проширува. Со смртта на главните комуникатори, како [[Анвар ал Авлаки]], способноста на „брендот“ Ал-Каеда да инспирира, мотивира и и да внесува страв, нагло се намалила<ref>{{наведени вести |url=http://www.forbes.com/sites/realspin/2011/10/06/the-al-qaeda-brand-died-last-week/ |title=The al-Qaeda Brand Died Last week|work=Forbes |date=September 6, 2011 |accessdate=September 7, 2011}}</ref> .
 
Карактеристичните техники вклучуваат [[самоубиствен бомбашки напад|самоубиствени напади]] и истовремени бомбашки напади на различни цели<ref>{{Harvnb|Wright|2006|pp=107–108, 185, 270–271}}</ref>. Во овие активности се вклучени членови на движењето кои се заколниле на лојалност кон [[Осама бин Ладен]], или пак побројните индивидуалци поврзани со Ал-Каеда кои поминале низ обука во еден од нивните кампови во [[Авганистан]], [[Пакистан]], [[Ирак]] или [[Судан]], но не положиле никаква заклетва<ref>{{Harvnb|Wright|2006|p=270}}.</ref>. Идеолозите на Ал-Каеда предвидуваат целосно отфрлање на сите странски влијанија во муслиманските земји и создавање на нов исламски [[калифат]] ширум светот.<ref name="spiegel1"/><ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.mi5.gov.uk/output/al-qaidas-ideology.html |title=al Qaida’s Ideology|publisher=MI5|accessdate=May 19, 2012|archiveurl=http://archive.is/sMxb|archivedate=August 5, 2012}}</ref><ref>{{наведени вести|url=http://www.economist.com/node/21525400 |title=Dreaming of a caliphate|date=Aug 6, 2011|newspaper=The Economist|accessdate=May 19, 2012}}</ref>. Според некои верувања се смета дека христијанско- еврејскиот сојуз е заговор за уништување на исламот.<ref>Fu'ad Husayn `Al-Zarqawi, "The Second Generation of al-Qa’ida, Part Fourteen," ''Al-Quds al-Arabi'', July 13, 2005</ref>. [[Салафисти]]те веруваат дека убивањето на цивили е религиски одобрено и не прифаќаат религиско свето писмо кое забранува убиство на цивили и смртоносни борби<ref name="Moghadam"/><ref name=Ranstorp>{{Наведена книга|last=Ranstorp|first=Magnus|title=Unconventional Weapons and International Terrorism|year=2009|publisher=Routledge|isbn=978-0-415-48439-8|pages=33}}</ref>. Ал-Каеда исто така е против законите создадени од човекот и сака да ги замени со тврдокорната форма на шеријатскиот закон.<ref name="LT246">{{Наведена книга|author= Lawrence Wright|title=The Looming Tower: Al-Qaeda and the Road to 9/11|publisher= Knopf|year= 2006|pages= 246|isbn= 0-375-41486-X|oclc=}}</ref>
 
Ал-Каеда е исто така одговорна за иницирање на секташко насилство меѓу муслиманите.<ref>Dragons and Tigers: A Geography of South, East, and Southeast Asia – (2011) – Barbara A. Weightman</ref>. Ал-Каеда не ги толерира гранките на исламот кои не се сунитски, ги прогласува за неверници ([[текфир]]) и ги исклучува од заедницата. Лидерите на Ал-Каеда ги сметаат либералните муслимани, [[Шиити]]те, [[Суфити]]те, [[Ахмади]]те и други секти за еретици и имаат извршено напади врз нивните џамии, како и напади за време на нивните собири.<ref>Security strategy and transatlantic relations (2006) Roland Dannreuther</ref>. Примери за секташки напади се бомбардирањата на верската заедница [[Језиди]], бомбардирањата на градот Садр, масакрот Ашура и бомбардирањата на [[Багдад]] во април [[2007]] година.<ref>Jihad and Just War in the War on Terror (2011) Alia Brahimi</ref>
 
== Организација ==
Многу експерти за тероризам сметаат дека глобалното [[џихад|џихадско движење]] на било кое ниво не е предводено од лидерите на Ал-Каеда. Иако Бин Ладен пред неговата смрт сè уште имал големо идеолошко влијание врз некои муслимански екстремисти, сепак експертите тврдат дека Ал-Каеда била фрагментирана со текот на годините во различни регионални движења кои немаат голема меѓусебна поврзаност. [[Марк Сагеман]], психијатар и поранешен советник во [[ЦИА|Централната разузнавачка агенција]], рекол дека сега Ал-Каеда: „ќе биде само симболичка ознака за движење кое е насочено против Западот. Не постои чадор-организација. Ние сакаме во нашите глави да си создадеме измислен ентитет, но тоа не е реалноста со која се соочуваме“<ref name="FT Threat">{{наведени вести|last=Blitz|first=James|journal=Financial Times|title=A threat transformed|date=19 јануари 2010|url=http://www.ft.com/cms/s/0/af31e344-0499-11df-8603-00144feabdc0.html}}</ref>.
 
Ова гледиште го отсликува исказот на Осама Бин Ладен во неговото интервју од октомври [[2001]] година за [[Тајсер Алуни]]:
 
<blockquote>"„... Ова не е за некоја одредена личност и не е за организацијата Ал-Каеда. Ние сме деца на исламска нација чиј лидер е пророкот Мухамед, нашиот Господар е еден... и сите вистински верници се браќа.
Информациите добиени од [[Џамал Ал Фадл]] им обезбедиле груба слика на американските власти за тоа како е организирана групата. Иако веродостојноста на информациите добиени од Ал Фадл и мотивацијата за неговата соработка се спорни, моменталната информираност на американските власти во врска со Ал-Каеда се базира најмногу на неговото сведочење.<ref name="first informant">{{Harvnb|McGeary|2001}}.</ref>.
 
[[Осама бин Ладен]] бил историски најзначаен [[емир]] или командант и главен оперативен шеф на Ал-Каеда пред да биде убиен на [[1 мај]] [[2011]] година од страна на силите на САД. [[Ајман ал Завахири]], заменик оперативен шеф на Ал-Каеда пред смртта на Бин Ладен, ја презел улогата на командант како што било објавено од Ал-Каеда на [[16 јуни]] [[2011]] година, заменувајќи го [[Саиф ал Адел]] кој бил привремен командант<ref>{{наведени вести|url=http://www.nytimes.com/aponline/2011/06/16/world/middleeast/AP-ML-Al-Qaida-Zawahri.html?hp |title="Al-Qaida Says Al-Zawahri Has Succeeded Bin Laden", June 16, 2011, Associated Press |work=The New York Times |date=June 16, 2011 |accessdate=June 6, 2011}}</ref>.
 
Од [[6 август]] [[2010]] година шеф на операции бил [[Аднан Гулшаир ел Шукријумах]], заменувајќи го [[Калид Шеик Мухамед]].<ref>{{наведени вести|last=Anderson |first=Curt |url=http://www.usatoday.com/news/world/2010-08-06-al-qaeda-leader_N.htm |title="New al-Qaeda leader lived in U.S. for years", by Curt Anderson, August 6, 2010, Associated Press |work=USA Today |date=August 6, 2010 |accessdate=May 8, 2011}}</ref>.
 
Бин Ладен бил советуван од [[Шура (совет)|Шура советот]], кој според западните официјални лица броел 20-30 членови на Ал-Каеда од повисок ранг. [[Абу Мусаб Ал Заркави]] бил главен лидер на [[Ал-Каеда во Ирак]], но неговото засолниште било намерно погодено од проектили на САД, па него го наследил [[Абу Ајуб ал Масри]] кој подоцна на [[8 април]] [[2010]] година исто така бил убиен од страна на воените сили на [[Ирак]] и [[САД]]. [[Атијах Абд ал Рахман]] наводно бил втор командант пред неговата смрт на [[22 август]] [[2011]] година.
 
Мрежата на Ал-Каеда уште од почеток била изградена како конспиративна мрежа која ги повикува лидерите од сите свои регионални јазли „како и кога е потребно да служат како интегрален дел на нејзината врховна команда“<ref>{{Harvnb|Gunaratna|2002|p=54}}.</ref>
=== Командна структура ===
 
Кога го прашале комесарот на лондонската полиција [[Сер Ијан Блер]] за можноста Ал-Каеда да е вмешана во [[Бомбашки напади во Лондон (2005)|бомбардирањата на Лондон]] на [[7 јули]] [[2005]] година тој одговорил: „''Ал-Каеда не е организација. Ал-Каеда е начин на работење... ова ја има ознаката на тој пристап... Ал-Каеда очигледно има способност да обезбеди обучување...да обезбеди експертиза... и мислам дека тоа всушност е она што се случи овде''<ref name='foxnewsblair'>{{наведени вести| title=Cops: London Attacks Were Homicide Blasts | date= July 15, 2005| url =http://www.foxnews.com/story/0,2933,162476,00.html |publisher=Fox News | accessdate =June 15, 2008 }}</ref>.“
 
Како и да е, на [[13 август]] [[2005]] година, весникот „[[The independent]]“, врз основа на полицијата и истрагата на службата за безбедност (MI5) објавил дека бомбардерите дејствувале независно од главниот организатор на терористичките напади на Ал-Каеда<ref>{{наведени вести| title= London bombings: the truth emerges | url=http://news.independent.co.uk/uk/crime/article305547.ece | first=Jason | last=Bennetto |author2=Ian Herbert |work=The Independent |location=UK | date=August 13, 2005 | accessdate=December 3, 2006| archiveurl= http://web.archive.org/web/20061026100045/http://news.independent.co.uk/uk/crime/article305547.ece| archivedate= October 26, 2006 }}</ref>.
 
Што точно е Ал-Каеда или што беше, останува спорно. Авторот и новинар [[Адам Куртис]] тврди дека идејата на Ал-Каеда како формална организација првенствено е американска измислица. Куртис тврди дека името „''Ал-Каеда''“ првпат го привлекло вниманието на јавноста во [[2001]] година на судењето на Бин Ладен и четворицата мажи обвинети за бомбардирањата во 1998 година на амбасадата на САД во [[Источна Африка]]:
 
<blockquote>Реалноста е дека Бин Ладен и Ајман ал Завахири станале центар на една асоцијација од разочарани исламистички војници кои биле привлечени од новата стратегија. Но организација не постоела. Ова биле војници кои најчесто ги планирале своите операции и очекувале од Бин Ладен финансирање и помош. Тој не бил нивен командант. Исто така нема доказ дека Бин Ладен го користел поимот „ал-каеда“ како име кое се однесува на некоја група сè до 11 септември кога сфатил дека ова е терминот кој Американците им го дале.<ref name="The Power of Nightmares">[http://www.archive.org/details/ThePowerOfNightmares ''The Power of Nightmares''], BBC Documentary.</ref></blockquote>
 
=== Теренски оперативци ===
Бројот на лица во организацијата кои поминале низ одредена воена обука и се способни да управуваат со бунтовнички сили, во голема мера е непознат. Во [[2006]] година било проценето дека Ал-Каеда имала неколку илјади команданти распоредени во 40 различни држави<ref name="Cassidy">{{Harvnb|Cassidy|2006|p=9}}.</ref>. Од [[2009]] година се верувало дека од 200 до 300 членови биле сè уште активни команданти.<ref>{{Наведена мрежна страница
|url=http://www.slate.com/id/2211994/
|title=The Terrorists-Are-Dumb Theory: Don't mistake these guys for criminal masterminds
=== Финансирање ===
 
Во 1990-тите, некои финансиски средства за Ал-Каеда биле од личното богатство на Осама бин Ладен<ref name="Forbes_May_5_2011">[http://www.forbes.com/2001/09/14/0914whoisobl.html Who is Bin Laden?] retrieved May 5, 2011</ref>. До [[2001]] година Авганистан станал политички комплексен. Со многу финансиски извори за Ал-Каеда, финансиската улога на Осама бин Ладен прилично се намалила. Изворите во [[2001]] година ги вклучуваат и [[Џамал ал Исламија]] и Исламскиот Џихад.<ref>[http://www.forbes.com/2001/09/14/0914ladenmoney.html Cost of bin Laden] retrieved May 5, 2011</ref>. Други извори на приход во 2001 година ги вклучуваат и шверцот на хероин и донациите од поддржувачи од [[Кувајт]], [[Саудиска Арабија]] и други исламски држави. [[Викиликс]] објавила меморандум на државниот секретар на САД испратен во 2009 година според кој основен извор на финансирање на сунитските терористички групи е Саудиска Арабија<ref>Eric Lichtbau and Eric Schmitt [http://www.nytimes.com/2010/12/06/world/middleeast/06wikileaks-financing.html Cash Flow to Terrorists Evades U.S. Efforts] ''[[The New York Times]]'', December 5, 2010</ref>.
 
== Стратегија ==
 
На [[11 март]] [[2005]] година, весникот „''Al-Quds Al-Arabi''“ објавил извадоци од документот на [[Саиф ал Адел]] „Стратегијата на Ал-Каеда кон 2020 година“.<ref name=Atwan>{{Наведена книга|url=http://books.google.com/books?id=ypICzykNXiAC&pg=PA221&lpg=PA221&dq=makkawi+strategy+2020&publisher=bl&ots=1iFik9U91G&sig=vF2xfwHZ76rhNWD74T2nSmonrdc&hl=en&ei=GJo7TOLyJYH88AbAu4GPBw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=5&ved=0CCMQ6AEwBA#v=onepage&q=makkawi%20strategy%202020&f=false |title=Abdel Bari Atwan. "The Secret History of Al Qaeda", p. 221. University of California Press, 2006. ISBN 0-520-24974-7 |publisher=Google Books |date=March 11, 2005 |accessdate=May 8, 2011| archiveurl= http://web.archive.org/web/20110512042028/http://books.google.com/books?id=ypICzykNXiAC&pg=PA221&lpg=PA221&dq=makkawi+strategy+2020&publisher=bl&ots=1iFik9U91G&sig=vF2xfwHZ76rhNWD74T2nSmonrdc&hl=en&ei=GJo7TOLyJYH88AbAu4GPBw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=5&ved=0CCMQ6AEwBA| archivedate= May 12, 2011 }}</ref><ref>[http://www.jamestown.org/programs/gta/single/?tx_ttnews[tt_news&#93;=181&tx_ttnews[backPid&#93;=238&no_cache=1 title=Al-Qaeda's Strategy Until 2020, by Stephen Ulph, May 5, 2005], [[The Jamestown Foundation]]</ref>. [[Абдел Бари Атван]] сумира дека оваа стратегија опфаќа пет фази за да се ослободи заедницата од сите форми на угнетување:
# да се испровоцираат САД да нападнат некоја муслиманска земја;
# да се поттикне локалната отпорност кон окупаторските сили;
Името доаѓа од арапската именка ''qā'idah'' која значи основа или база, и исто така може да се однесува на воена база. Почетното „al“ е арапскиот одреден член „the“, па оттука доаѓа „the base“.<ref>Arabic Computer Dictionary: English-Arabic, Arabic-English By Ernest Kay, Multi-lingual International Publishers, 1986.</ref>.
 
Бин Ладен го објаснил потеклото на зборот во интервју снимено на видео лента со новинар на [[Ал Џезира]] во [[октомври]] [[2001]] година:
<blockquote>„Името Ал-Каеда било формирано многу одамна и случајно. Абу Убеида Ел Банашири ги основал камповите за обука за нашите муџахедини против тероризмот на Русија. Ние го викавме кампот за обука Ал-Каеда. Името остана“<ref>{{наведени вести|url=http://archives.cnn.com/2002/WORLD/asiapcf/south/02/05/binladen.transcript/index.html |title=Transcript of Bin Laden's October interview |publisher=CNN |date=5 февруари 2002| archiveurl= http://web.archive.org/web/20061206081331/http://archives.cnn.com/2002/WORLD/asiapcf/south/02/05/binladen.transcript/index.html| archivedate= 6 декември 2006}}</ref></blockquote>.
 
Откако во [[мај]] [[1996]] година, [[Судан]] јасно дал до знаење дека Бин Ладен никогаш повеќе нема да биде добредојден, [[Авганистан]] кој бил под контрола на талибанците, со претходно воспоставени врски помеѓу групите, управуван со заедничка борбеност<ref>{{Harvnb|Kronstadt|Katzman|2008}}.</ref> и изолиран од американското политичко влијание и воена сила, обезбедил совршена локација за преместување на седиштето на Ал-Каеда. Талибанците ја штителе Ал-Каеда, а имала и легитимитет како дел од нивното Министерство за одбрана, иако само [[Пакистан]], [[Саудиска Арабија]] и [[Обединетите Арапски Емирати]] ги признавале талибанците како легитимна влада на Авганистан.
 
Додека биле во Авганистан, талибанската влада ја задолжила Ал-Каеда да ја обучува [[Бригада 055|Бригадата 055]], која била елитен дел од талибанската армија од 1997-2001 година. Бригадата претежно била составена од странски борци, многу од нив ветерани од советската инвазија, и сите со истата основна идеологија на муџахедините. Во [[ноември]] [[2001]] година, кога со операцијата „''Трајна слобода''“ била соборена талибанската влада, многу борци од Бригадата 055 биле заробени или убиени, а оние кои преживеале се верувало дека заминале во [[Пакистан]] заедно со Бин Ладен<ref>{{наведени вести| url=http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1101011105-181591,00.html | work=Time | first=Daniel | last=Eisenberg | title=Secrets Of Brigade 055 | date=October 28, 2001}}</ref>.
 
До крајот на 2008 година некои извори изјавиле дека талибанците ги прекинале сите врски со Ал-Каеда<ref>{{наведени вести|author=Nic Robertson |url=http://edition.cnn.com/2008/WORLD/asiapcf/10/06/afghan.saudi.talks/?iref=mpstoryview |title=CNN.com |publisher=CNN}}</ref>, додека пак други се сомневале во ова<ref>Roggio, Bill [http://www.longwarjournal.org/archives/2008/10/taliban_have_not_spl.php Taliban have not split from al Qaeda: sources] October 7, 2008 ''The Long War Journal''</ref>. Според високи службеници на воената разузнавачка служба на САД, имало повеќе од сто членови на Ал-Каеда кои останале во Авганистан во 2009 година<ref>Partlow, Joshua. [http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2009/11/10/AR2009111019644.html In Afghanistan, Taliban surpasses al-Qaeda"] November 11, 2009</ref>.
=== Ирак ===
{{главна|Ал-Каеда во Ирак}}
Ал-Каеда е сунитска и често ги напаѓала ирачките шиити во обид да предизвика секташко насилство и поголем хаос во државата<ref>[http://www.csmonitor.com/2006/0320/p09s01-coop.html Al Qaeda's hand in tipping Iraq toward civil war], ''The Christian Science Monitor''/''Al-Quds Al-Arabi'', 20 март 2006.</ref>. Ал Заркави наводно им објавил целосна војна на шиитите, кога презел одговорност за бомбардирањата на шиитската џамија<ref>"[http://web.archive.org/web/20071028173331/http://www.iht.com/articles/2005/09/15/africa/web.0915iraq.php Another wave of bombings hit Iraq]", [[Associated Press]]/''[[International Herald Tribune]]'', September 15, 2005</ref>. Истиот месец, во изјава која се тврдело дека е од Ал-Каеда во Ирак, било прогласено за лажно писмо кое наводно било напишано од Ал Завахири, во кое било напишано дека се сомнева во тактиката на бунтовниците за неселективно напаѓање на шиитите во Ирак<ref>"[http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/4339912.stm Al-Qaeda disowns 'fake letter']", [[CNN]], October 13, 2005</ref>. Во видео од [[декември]] [[2007]] година, Ал Завахири ја бранел исламската држава во Ирак, но се оддалечил од нападите против цивили извршени од страна на „лицемери и предавници кои постоеле во редовите“<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.adnkronos.com/AKI/English/Security/?id=1.0.1678520501 |title=British 'fleeing' claims al-Qaeda |publisher=Adnkronos.com |date=April 7, 2003 |accessdate=May 8, 2011| archiveurl= http://web.archive.org/web/20110512042036/http://www.adnkronos.com/AKI/English/Security/?id=1.0.1678520501| archivedate= May 12, 2011 }}</ref>.
 
САД и ирачки офицери ја обвиниле Ал-Каеда во Ирак дека пробува да започне целосна граѓанска војна помеѓу мнозинството во Ирак- шиитите и малцинството – сунитите, со планирана кампања од цивилни масакри и голем број провокативни напади против познатите религиозни цели<ref name="Insurgents">"[http://web.archive.org/web/20070503025657/http://www.abc.net.au/news/newsitems/200705/s1911670.htm Al Qaeda leader in Iraq 'killed by insurgents']", [[ABC News (Australia)|ABC News]], May 1, 2007</ref>. Нападите како бомбардирањето на џамијата Имам Али во 2003 година, празникот Ашура и бомбардирањата на Карбала и Наџаф во 2004 година, првото бомбардирање на џамијата Ал Аскари во Самара во 2006 година, смртоносните еднодневни бомбардирања во шиитскиот реон на [[Багдад]], [[Садр Сити]], во кои биле убиени најмалку 215 души и второто бомбардирање на џамијата Ал Аскари во 2007 година<ref name="Threat">DeYoung, Karen/Pincus, Walter. "[http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2007/03/17/AR2007031701373.html Al-Qaeda in Iraq May Not Be Threat Here]", ''The Washington Post'', 18 март 2007.</ref>, ја предизвикале шиитската војска да започне бран на одмазднички напади, што резултирале со убиства во стилот на ескадроните на смртта и зголемување на секташкото насилство кое се проширило во 2006 година и во 2007 година го довело Ирак до работ на насилна анархија. Во 2008 година, секташки бомбардирања за кои била обвинета Ал-Каеда, во март убиле 42 жртви во светилиштето Имам Хусеин во Карбала и во јуни најмалку 51 жртва на автобуската станица во Багдад.
Во [[Сомалија]], агентите на Ал-Каеда соработувале со своето сомалиско крило, создадено од групата Ал Шабааб. Во февруари 2012 година Ал Шабааб официјално се приклучила на Ал-Каеда, изјавувајќи ја лојалноста кон Ал-Каеда во заедничко видео<ref name="Join AQ">{{наведени вести|title=Somalia's al-Shabab join al-Qaeda|url=http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-16979440|newspaper=BBC | date=10 февруари 2012}}</ref>. Сомалиската Ал-Каеда активно регрутирала деца за обука за бомбаши-самоубијци и извезувала млади луѓе да учествуваат во воени акции против [[Американци]]те на авганистанско-пакистанската граница.<ref>{{наведени вести | url = http://www.cnn.com/2012/02/09/world/africa/somalia-shabaab-qaeda/ | title = Al-Shabaab joining al Qaeda, monitor group says | date = 9 февруари 2012 | publisher= [[CNN]] }}</ref>.
 
Процентот на терористички напади на Западот кои доаѓале од авганистанско-пакистанската граница значително се намалиле од скоро 100% до 75% во [[2007]] година и до 50% во 2010 година, откако Ал-Каеда се преместила во [[Сомалија]] и [[Јемен]]<ref>{{наведени вести| url=http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/terrorism-in-the-uk/8009819/Anwar-al-Awlaki-the-new-Osama-bin-Laden.html |location=London |work=The Daily Telegraph | first=Philip | last=Johnston | title=Anwar al Awlaki: the new Osama bin Laden? | date=September 17, 2010}}</ref>. Додека лидерите на Ал-Каеда се криеле во племенските области близу до авганистанско-пакистанската граница, движењето ја зголемило активноста во Сомалија и Јемен. „Знаеме дека Јужна Азија не е повеќе нивна основна база“, изјавил извор на [[Министерство за одбрана на САД]]. „Тие бараат засолниште на други места во светот и продолжуваат да ја прошируваат нивната организација“.
 
Во [[јануари]] [[2009]] година, дивизијата на Ал-Каеда во [[Саудиска Арабија]] се споила со крилото во [[Јемен]] и ја формирале Ал-Каеда на [[Арапски полуостров|Арапскиот Полуостров]]<ref>{{наведени вести|url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/8437724.stm |title=NEWS.BBC.co.uk |publisher=NEWS.BBC.co.uk |date=3 јануари 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100323005536/http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/8437724.stm| archivedate= 23 март 2010}}</ref>. Центрирана во Јемен, групата ја искористила сиромашната економија, демографија и домашна безбедност на државата. Во [[август]] [[2009]] година, го направиле првиот обид за убиство на член од саудиската кралска династија. Претседателот Обама побарал од неговиот колега од Јемен, [[Али Абдула Салех]], да обезбеди поблиска соработка со САД во борбата против зголемената активност на Ал-Каеда во Јемен и ветил дека ќе испрати дополнителна помош. Поради војните во [[Ирак]] и [[Авганистан]], [[САД]] не биле во можност да посветат доволно внимние на Сомалија и Јемен, што би можело да предизвика проблеми во блиска иднина<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://english.pravda.ru/hotspots/terror/109278-0/|title=Al-Qaeda Slowly Makes Its Way to Somalia and Yemen |accessdate=September 23, 2009|publisher=Pravda.ru}}</ref>. Во [[декември]] [[2011]] година, секретарот за одбрана на САД, [[Леон Панета]], кажал дека операциите на САД против Ал-Каеда „сега се фокусираат на главните групи во [[Јемен]], Сомалија и [[Северна Африка]]<ref name="Panetta">http://worldnews.msnbc.msn.com/_news/2011/12/13/9410244-hunt-for-terrorists-shifts-to-dangerous-north-africa-panetta-says</ref>“. Ал-Каеда на Арапскиот Полуостров ја презела одговорноста за бомбашкиот напад на летот 253 на воздухопловната компанија Нортвест, кој бил извршен од страна на [[Умар Фарук Абдулмуталаб]]<ref>{{наведени вести|author= |url=http://www.cbsnews.com/stories/2009/12/28/cbsnews_investigates/main6031295.shtml |title=CBS News Dec.&nbsp;28,&nbsp;2009 Al Qaeda: We Planned Flight 253 Bombing Terrorist Group Says It Was In Retaliation for U.S. Operation in Yemen; Obama Orders Reviews of Watchlist and Air Safety |publisher=Cbsnews.com |date=28 декември 2009}}</ref>. Групата објавила слики на кои Абдулмуталаб бил насмеан во бела кошула и бело исламско кече, со знамето на Ал-Каеда на Арапскиот Полуостров во позадина.
 
=== Американски операции ===
| accessdate =April 18, 2010
| publisher=[[Director of Central Intelligence]]
| url = http://www.foia.cia.gov/docs/DOC_0001110635/0001110635_0001.gif |archiveurl=https://archive.is/OYvs|archivedate=July 30, 2012}}</ref>. Претставници на САД го нарекле Авлаки „''пример на Ал-Каеда за влез''“ во САД во [[2008]] година по испитување на неговата поврзаност со киднаперите од [[11 септември]]<ref>{{Наведена книга | last = National Commission on Terrorist Attacks | title = The 9/11 Commission Report | publisher= W. W. Norton & Company | date = July 22, 2004 (first edition) | url = http://govinfo.library.unt.edu/911/report/911Report_Ch9.pdf | isbn = 0-393-32671-3}}</ref> каде загинале 2.977 луѓе<ref name="Flags">{{наведени вести|url= http://www.theonlinerocket.com/news/lost-lives-remembered-during-9-11-ceremony-1.2333384 |title = Lost lives remembered during 9/11 ceremony| publisher= The Online Rocket|accessdate=2012-04-04|12 септември 2008}}</ref>. Поранешен агент на [[ФБИ]] го идентификува Авлаки како познат „''висок агент на Ал-Каеда''“ и духовен мотиватор. Проповедувањата на Авлаки во САД ги посетиле тројца од киднаперите од 11 септември, како и обвинетиот напаѓач од [[Форд Худ]], [[Нидал Малик Хасан]]. Разузнавачите од САД пресретнале пораки од Хасан до Авлаки помеѓу декември 2008 и почетокот на 2009 година. На својот веб сајт, Авлаки ги пофалил постапките на Хасан на престрелката во Форд худ<ref name="abcnews.go.com">[http://abcnews.go.com/Blotter/fort-hood-shooter-contact-al-qaeda-terrorists-officials/story?id=9030873 Esposito, Richard, Cole, Matthew, and Ross, Brian, "Officials: U.S. Army Told of Hasan's Contacts with al Qaeda; Army Major in Fort Hood Massacre Used 'Electronic Means' to Connect with Terrorists," ''[[ABC News]]'', November 9, 2009, accessed November 12, 2009]</ref>.
 
Анонимен претставник тврдел дека има добра причина да верува дека Авлаки „бил вклучен во многу сериозни терористички активности откако замина од САД, (после 11 септември), вклучувајќи планирани напади против Америка и нашите сојузници“<ref>[http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/02/26/AR2008022603267_pf.html WashingtonPost.com], Imam From Va. Mosque Now Thought to Have Aided Al-Qaeda, 27 февруари 2008.</ref>. Покрај тоа, бомбашот на [[Божиќ]], [[Умар Фарук Абдулмуталаб]] рекол дека Ал Авлаки бил еден од неговите инструктори во Ал-Каеда.<ref name="jet_terror">{{наведени вести|url=http://www.nypost.com/p/news/international/jet_terrorist_met_evil_imam_yemen_tvUzCVFH5WxPhHgr3UtQIM |last=Bennett|first=Chuck|title=Ft. Hood link in 'crotch' case|newspaper=[[The New York Post]]|date=3 јануари 2010}}</ref><ref name="CBS News World">{{наведени вести|url=http://www.cbsnews.com/stories/2009/12/29/world/main6034880.shtml|title=Did Abdulmutallab Talk to Radical Cleric?|author=CBS News staff|publisher=CBS News|date=29 декември 2009| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100124073713/http://www.cbsnews.com/stories/2009/12/29/world/main6034880.shtml| archivedate= 24 јануари 2010}}</ref><ref name="US born">{{наведени вести|last=Meyer |first=Josh |url=http://www.latimes.com/news/nation-and-world/la-na-terror-intel31-2009dec31,0,4146208,full.story |title=U.S.-born cleric linked to airline bombing plot |work=Los Angeles Times|date=December 31, 2009 |accessdate=May 7, 2010}}</ref>. Во [[март]] [[2010]] година, Ал Авлаки во видеолента испратена до [[CNN]] рекол дека џихадот против Америка бил обврзувачки за него и за секој друг способен муслиман<ref name="CNNtape">{{наведени вести|url=http://www.cnn.com/2010/WORLD/europe/03/17/al.awlaki.message/index.html|last=Newton|first=Paula|title=Purported al-Awlaki message calls for jihad against U.S.|date=10 март 2010|publisher=CNN |accessdate=May 7, 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100419233413/http://www.cnn.com/2010/WORLD/europe/03/17/al.awlaki.message/index.html| archivedate= 19 април 2010}}</ref>.
 
Претседателот на САД [[Барак Обама]] одобрил убивање на Ал Авлаки до [[април]] [[2010]], што го направило првиот граѓанин на САД ставен на листата на најбарани на [[ЦИА]]. За тоа била потребна согласност од Националниот совет за безбедност на САД и официјалните лица изјавиле дека било прифатливо за лица кои ја довеле во опасност националната безбедност<ref name="washingtonpost2">{{наведени вести|url=http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/04/06/AR2010040604121.html|title=Muslim cleric Aulaqi is 1st U.S. citizen on list of those CIA is allowed to kill|last=Miller|first=Greg|newspaper=Washington Post |date=April 6, 2010 |accessdate=April 9, 2010}}</ref><ref name="nytimes1">{{наведени вести|url=http://www.nytimes.com/2010/04/07/world/middleeast/07yemen.html|title=U.S. Approves Targeted Killing of American Cleric|last=Shane|first=Scott|date=April 6, 2010|work=New York Times|accessdate=April 6, 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100408031248/http://www.nytimes.com//2010//04//07//world//middleeast//07yemen.html| archivedate= April 08 2010 }}</ref><ref name="telegraph">{{наведени вести|url=http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/northamerica/usa/barackobama/7564581/Barack-Obama-orders-killing-of-US-cleric-Anwar-al-Awlaki.html |title=Barack Obama orders killing of US cleric Anwar al-Awlaki |first=Tom |last=Leonard |date=April 7, 2010|publisher=Telegraph (UK)|accessdate=April 8, 2010 | location=London| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100411042550/http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/northamerica/usa/barackobama/7564581/Barack-Obama-orders-killing-of-US-cleric-Anwar-al-Awlaki.html| archivedate= April 11, 2010 }}</ref><ref name="myfoxdetroit1">{{наведени вести|url=http://www.myfoxdetroit.com/dpps/news/times-square-suspect-contacted-radical-cleric-dpgonc-km-20100506_7411371|author=Fox News staff|agency=NewsCore|title=Times Square Suspect Contacted Radical Cleric |publisher=MyFoxDetroit.com |date=May 1, 2010|accessdate=May 7, 2010}}</ref>. Во мај [[2010]] година, [[Фајзал Шахзад]], кој се изјаснил за виновен за обидот за бомбашки напад на автомобил во [[2010]] година на [[Тајмс]] Сквер, им кажал на испитувачите дека бил „инспириран од“ Ал Авлаки, а според изворите Шахзад склучил договор со Ал Авлаки преку интернет<ref name="autogenerated3">{{наведени вести|url=http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704370704575228150116907566.html |title=Suspect Cites Radical Imam's Writings |newspaper=The Wall Street Journal |first1=Yochi J. |last1=Dreazen |authorlink1=Yochi Dreazen |first2=Evan |last2=Perez |date=May 6, 2010 |accessdate=May 6, 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100509120618/http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704370704575228150116907566.html?| archivedate= May 09 2010 }}</ref><ref name="herridge1">{{наведени вести|last=Herridge |first=Catherine |url=http://www.foxnews.com/us/2010/05/06/times-square-bomb-suspect-fan-prominent-radical-cleric-sources-say/ |title=Times Square Bomb Suspect a 'Fan' of Prominent Radical Cleric, Sources Say |publisher=Fox News |date= May 6, 2010|accessdate=May 7, 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100507101825/http://www.foxnews.com/us/2010/05/06/times-square-bomb-suspect-fan-prominent-radical-cleric-sources-say/| archivedate= May 07 2010 }}</ref><ref name="abcnews1">{{наведени вести|url=http://abcnews.go.com/Blotter/faisal-shahzad-contact-awlaki-taliban-mumbai-massacre-mastermind/story?id=10575061|title=Faisal Shahzad Had Contact With Anwar Awlaki, Taliban, and Mumbai Massacre Mastermind, Officials Say|last=Esposito|first=Richard|author2=Chris Vlasto and Chris Cuomo|work=The Blotter from Brian Ross|publisher=ABC News|date=May 6, 2010|accessdate=May 7, 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100509013338/http://abcnews.go.com/Blotter/faisal-shahzad-contact-awlaki-taliban-mumbai-massacre-mastermind/story?id=10575061| archivedate= May 09 2010 }}</ref>. Конгресменката [[Џејн Харман]] го нарекла „''терорист број еден''“, а „''Investor's Business Daily''“ го нарекол „најопасниот човек на светот“<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.cnsnews.com/news/article/66496 |title=Awlaki Not Among FBI’s ‘Most Wanted’ Terrorists; No Reward Offered for His Capture May&nbsp;24,&nbsp;2010, by Patrick Goodenough |publisher=Cnsnews.com |date=May 24, 2010 |accessdate=July 17, 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100812062811/http://www.cnsnews.com/news/article/66496| archivedate= August 12, 2010 }}</ref><ref>May 10, 2010 editorial in the Investor's Business Daily</ref> . Во [[јули]] [[2010]] година, Министерството за финансии на САД го ставило на својата листа за специјално посочени глобални терористи, а Обединетите нации го додале на својата список на луѓе поврзани со Ал-Каеда<ref name="autogenerated2">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.upi.com/Top_News/Special/2010/07/21/Awlaki-lands-on-al-Qaida-suspect-list/UPI-55521279731808/ |title=Awlaki lands on al-Qaida suspect list |publisher=UPI.com |accessdate=October 30, 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20101023142601/http://www.upi.com/Top_News/Special/2010/07/21/Awlaki-lands-on-al-Qaida-suspect-list/UPI-55521279731808/| archivedate= October 23, 2010 }}</ref>. Во август 2010 година, таткото на Ал Авлаки покренал судска постапка против владата на САД со Американската унија за граѓански слободи, оспорувајќи ја нивната наредба да се убие Ал Авлаки<ref name="seerpress_lawsuit">{{наведени вести|url=http://seerpress.com/cia-on-the-verge-of-lawsuit/3341/ |title=CIA on the verge of lawsuit |publisher=Seer Press News |date=August 5, 2010 |author=Mark Wilson}}</ref>. Во октомври 2010 година, официјални лица на САД и Обединетото Кралство го поврзале Ал Авлаки со бомбашкиот заговор за напад на двата товарни авиони во 2010 година<ref name="telegraph1">{{наведени вести|url=http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/terrorism-in-the-uk/8099345/Yemen-cargo-bomb-plot-May-have-been-targeted-at-Britain.html |title=Yemen cargo bomb plot May have been targeted at Britain |publisher=Telegraph |date= October 30, 2010|accessdate=October 31, 2010 |location=London |first1=Sean |last1=Rayment |first2=Patrick |last2=Hennessy |first3=David |last3=Barrett| archiveurl= http://web.archive.org/web/20101101031903/http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/terrorism-in-the-uk/8099345/Yemen-cargo-bomb-plot-May-have-been-targeted-at-Britain.html| archivedate= November 01 2010 }}</ref>. Во септември 2011 година тој бил убиен во напад со беспилотно летало во Јемен.
 
=== Смртта на Осама Бин Ладен ===
[[Податотека:Osama bin Laden compound1.jpg|thumb|Поглед кон куќата на Бин Ладен каде тој бил убиен.]]
 
На [[1 мај]] [[2011]] во Вашингтон (2 мај според пакистанско време), претседателот на САД, [[Барак Обама]] изјавил дека Осама Бин Ладен бил убиен од „мал американски тим“ кој дејствувал под директна наредба на Обама во тајна операција во [[Аботабад]], [[Пакистан]]<ref name="guardian1">{{наведени вести |url=http://www.guardian.co.uk/world/2011/May/02/osama-bin-laden-dead-obama |work=The Guardian |location=London | date=May 1, 2011 | title= Osama bin Laden is dead, Obama announces | first1=Richard | last1=Adams | first2=Declan | last2=Walsh | first3=Ewen | last3=MacAskill}}</ref><ref name="abc death"/>, околу 50 км северно од [[Исламабад]]<ref name="CNN-raid"/>. Според официјалните лица на САД, тим од 20-25 членови на специјалната единица на американската морнарица „Фоки“ водени од Здружената команда за специјални операции и ЦИА, го нападнале комплексот на Бин Ладен со два хеликоптери.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://abcnews.go.com/Blotter/osama-bin-laden-killed-navy-seals-firefight/story?id=13505792 |title=Osama Bin Laden Killed By Navy Seals in Firefight – ABC News |publisher=Abcnews.go.com |accessdate=May 2, 2011| archiveurl= http://web.archive.org/web/20110604035658/http://abcnews.go.com/Blotter/osama-bin-laden-killed-navy-seals-firefight/story?id=13505792| archivedate= June 04 2011 }}</ref> . Бин Ладен и тие што биле со него биле убиени за време на престрелки, во кои силите на САД немале повредени или жртви. Според еден од официјалните лица на САД нападот бил извршен без знаење или согласност од пакистанската влада<ref name="washingtonpost.com">{{наведени вести|url=http://www.washingtonpost.com/politics/osama-bin-laden-is-killed-by-us-forces-in-pakistan/2011/05/01/AFXMZyVF_story.html|title=Osama bin Laden is killed by U.S. forces in Pakistan|work=The Washington Post | date=2 мај 2011|first=Dan|last=Balz}}</ref>. Некои луѓе во [[Пакистан]] изјавиле дека се шокирани од неовластениот упад од страна на американските воени сили<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.chitralnews.com/News-%20AweStruckt-02-Mayr-11.htm|title=Chitralis bewildered at OBL episode |publisher=Chitralnews.com |date=May 2, 2011 |accessdate=May 8, 2011}}</ref>. Местото е неколку милји оддалечено од Пакистанската воена академија во [[Какул]]<ref>{{наведени вести |title=Osama bin Laden, the face of terror, killed in Pakistan |publisher=CNN |date=May 2, 2011 |accessdate=May 2, 2011 |url=http://edition.cnn.com/2011/WORLD/asiapcf/05/01/bin.laden.obit/index.html | archiveurl= http://web.archive.org/web/20110506084553/http://edition.cnn.com/2011/WORLD/asiapcf/05/01/bin.laden.obit/index.html| archivedate= May 06 2011 }}</ref>. Претседателот Обама, во неговото соопштение, рекол дека силите на САД „се погрижиле да се избегнат цивилни жртви“<ref>[http://www.huffingtonpost.com/2011/05/02/osama-bin-laden-dead-obama-speech-video-transcript_n_856122.html "Osama Bin Laden Dead: Obama Speech Video And Transcript"] Huffington Post, May 2, 2011</ref>. Наскоро биле откриени нови детали според кои покрај Бин Ладен.<ref name="washingtonpost.com"/>, биле убиени и тројца мажи и една жена, жената убиена кога била „употребена како штит од страна на војник“<ref>{{Наведена мрежна страница|author=POSTED: 1:11&nbsp;am EDT May 2, 2011 |url=http://www.thebostonchannel.com/news/27739824/detail.html |title=Report: DNA At Mass. General Confirms bin Laden's Death |publisher=Thebostonchannel.com |date=5 февруари 2011| archiveurl= http://web.archive.org/web/20110518182150/http://www.thebostonchannel.com/news/27739824/detail.html| archivedate= 18 мај 2011}}</ref>. По споредувањето на ДНК-та од телото на Бин Ладен со зачуваните ДНК примероци од неговата мртва сестра, бил потврден неговиот идентитет<ref name="Osama bin Laden Killed; ID Confirmed by DNA Testing">{{Наведена мрежна страница|url=http://abcnews.go.com/Blotter/osama-bin-laden-killed/story?id=13505703|title=Osama bin Laden Killed; ID Confirmed by DNA Testing|publisher=[[ABC News]]|date=May 1, 2011}}</ref>. Телото било пронајдено од страна на војската на САД<ref name="abc death">{{Наведена мрежна страница|url=http://abcnews.go.com/Blotter/osama-bin-laden-killed/story?id=13505703|title=Osama Bin Laden Killed by US Strike|publisher=[[ABC News]]|date=May 1, 2011}}</ref> и останало под нивна заштита сè додека не било закопано во океанот, според исламските традиции<ref name="CNN-raid">{{наведени вести|title=How U.S. forces killed Osama bin Laden|url=http://edition.cnn.com/2011/WORLD/asiapcf/05/02/bin.laden.raid/|publisher=Cable News Network|accessdate=May 2, 2011|author=the CNN Wire Staff|date=2|year=2011}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.msnbc.msn.com/id/42852700/ns/world_news-south_and_central_asia|title=US forces kill Osama bin Laden in Pakistan|publisher=MSN}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://news.yahoo.com/s/ap/us_bin_laden_burial |title=Official: Bin Laden buried at sea |publisher=News.yahoo.com |date=May 2, 2011 |accessdate=May 8, 2011|archiveurl=http://web.archive.org/web/20110504024833/news.yahoo.com/s/ap/us_bin_laden_burial|archivedate=May 4, 2011}}</ref>. Еден од официјалните претставниците на САД изјавил дека „би било тешко да се најде земја која ќе ги прифати посмртните остатоци од светски најбараниот терорист“<ref name="Elusive terror figure killed">{{наведени вести|url=http://www.cnn.com/2011/WORLD/asiapcf/05/02/bin.laden.dead/index.html?hpt=T1|title=U.S forces kill elusive terror figure Osama Bin Laden in Pakistan|publisher=[[CNN World]]|date=May 2, 2011}}</ref>. Висок официјален претставник на САД изјавил дека по смртта на Бин Ладен, Министерството за надворешни работи на САД издало „предупредување до Американците ширум светот“.<ref name="Bin Laden's death celebration">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.euronews.net/2011/05/02/crowds-celebrate-bin-laden-s-death/|title=Crowds celebrate Bin Laden's death|publisher=Euronews|date=2 мај 2011}}</ref>, а дипломатските објекти на САД насекаде биле на високо ниво на тревога. Луѓето се насобрале пред Белата куќа и на Тајмс Сквер во Њујорк за да ја прослават смртта на Бин Ладен<ref>{{наведени вести| url=Al-Qaida No. 2 dies in US drone strike in Pakistan | title= Al-Qaida No. 2 dies in US drone strike in Pakistan| date=6 јуни 2012}}</ref>.
 
== Напади ==
Бомбардирањата на американските амбасади во [[Источна Африка]] во [[1998]] година, резултирале со повеќе од 300 жртви, главно месни жители. Како одговор на тоа, бран од крстосувачки ракети биле лансирани од страна на војската на САД и уништиле база на Ал-Каеда во [[Кост]], [[Авганистан]], но немало жртви во редовите на Ал-Каеда.
 
Во октомври [[2000]] година, војници на Ал-Каеда со самоубиствен напад го бомбардирале ракетниот уништувач „[[УСС Кол]]“ во [[Јемен]], убивајќи 17 службеници на САД и оштетувајќи го бродот додека бил поставен на брегот. Инспирирани од успехот на таквиот дрзок напад, јадрото на Ал-Каеда започнало да подготвува напад врз САД.
 
=== Нападите на 11 септември ===
{{главна|Терористички напади од 11 септември 2001 }}
[[Податотека:FEMA - 4235 - Photograph by Andrea Booher taken on 09-28-2001 in New York.jpg|thumb|upright]]
Нападите на [[11 септември]] [[2001]] година биле најкатастрофалните терористички дела во американската историја, со околу 3.000 жртви. Два патнички авиони намерно удриле во зградите на Светскиот трговски центар, трет во [[Пентагон]] и четвртот, чија мета била зградата на Конгресот, се срушил во поле во [[Шенксвил]], [[Пенсилванија]].
 
Нападите биле извршени од страна на Ал-каеда, постапувајќи во согласност со фатвата од [[1998]] година издадена против САД и нивните сојузници од страна на воени сили под команда на Бин Ладен, Ал Завахири и други.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.fas.org/irp/world/para/docs/980223-fatwa.htm|title=Jihad Against Jews and Crusaders| accessdate=June 16, 2010| date=23 февруари 1998}}</ref>. Како виновници за нападите доказите укажуваат на бомбаши-самоубијци водени од воениот командант на Ал-Каеда [[Мухамед Ата]], со Бин Ладен, Ајман Ал Завахири, [[Калид Шеик Мухамед]] и Хамбали како главни организатори и дел од политичката и воената команда.
Се водела дебата за вистинската природа на улогата на Ал-Каеда во нападите на [[11 септември]] и откако започнала инвазијата на [[САД]], Министерството за надворешни работи на САД објавило видеолента на која се гледало како Бин Ладен разговара со мала група на приврзаници некаде во Авганистан, кратко време пред талибанците да бидат симнати од власт.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.defenselink.mil/releases/2001/b12132001_bt630-01.html| title=U.S. Releases Videotape of Osama Bin Laden| accessdate=July 4, 2006| date=December 13, 2001| archiveurl = http://web.archive.org/web/20060625223529/http://www.defenselink.mil/releases/2001/b12132001_bt630-01.html| archivedate = June 25, 2006}}</ref>. Иако автентичноста била доведена во прашање од страна на некои<ref>{{наведени вести|url=http://www.guardian.co.uk/September11/story/0,11209,619188,00.html| author=Morris, Steven| title=US urged to detail origin of tape|work=The Guardian |location=UK | accessdate=July 11, 2006| date=December 15, 2001 }}</ref>, лентата всушност ги поврзувала Бин Ладен и Ал-Каеда со нападите на 11 септември и била пуштена на многу телевизиски канали низ светот, со англиски превод обезбеден од страна на Министерството за одбрана на САД.
 
Во [[септември]] [[2004]] година, Националната комисија за терористички напади на САД, Комисијата 9/11, која ги истражувала нападите од 11 септември официјално заклучила дека нападите биле смислени и имплементирани од страна на оперативците на Ал-Каеда.<ref>{{Наведена мрежна страница| url=http://www.9-11commission.gov/| title=National Commission on Terrorist Attacks Upon the United States| accessdate=April 27, 2006| date=September 20, 2004| archiveurl= http://web.archive.org/web/20060427220632/http://www.9-11commission.gov/| archivedate= 27 април 2006}}</ref>. Во [[октомври]] [[2004]] година, на видеолента објавена преку Ал Џезира, Бин Ладен ја презел одговорноста за нападите, кажувајќи дека бил инспириран од израелските напади врз солитери во инвазијата на Либан од 1982 година: „Како што гледав во срушените кули во Либан, ми дојде на ум дека треба да го казниме угнетувачот и дека треба да уништиме кули во Америка со цел да почувствуваат дел од она што ние почувствувавме и така да ги заплашиме да не убиваат наши жени и деца“.
 
До крајот на 2004 година, владата на САД објавила дека две третини од повеќето членови со висока позиција во Ал-Каеда од 2001 година биле фатени и испрашувани од ЦИА: [[Абу Зубајдах]], [[Рамзи Бин Ал Шиб]] и [[Абд Ал Рахим Ал Нашири]] во 2002 година<ref name="martinez interrogations">{{наведени вести| last = Shane | first = Scott | title = Inside the interrogation of a 9/11 mastermind | work=The New York Times | date = June 22, 2008 | pages = A1, A12–A13 | url = http://www.nytimes.com/2008/06/22/washington/22ksm.html | accessdate =September 5, 2009}}</ref>; [[Калид Шеик Мухамед]] во 2003 година и [[Саиф Ал Ислам Ел Масри]] во 2004 година. [[Мухамед Атеф]] и неколкумина други биле убиени.
=== Европа ===
{{главна|Ал-Каеда во Европа}}
Во [[2003]] година, исламистите извршиле серија бомбашки напади во [[Истанбул]], во кои загинале 57 луѓе а 700 биле повредени. 74 луѓе биле обвинети од турските власти. Некои се сретнале претходно со Бин Ладен и иако експлицитно одбиле да дадат заветсза верност кон Ал-Каеда побарале нивен благослов и помош<ref>{{наведени вести|author=View all comments that have been posted about this article. |url=http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2007/02/12/AR2007021201715_pf.html |title=Washington Post&nbsp;– Al-Qaeda's Hand In Istanbul Plot |work=The Washington Post }}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|author=8:51&nbsp;am ET |url=http://www.msnbc.msn.com/id/3735645/ |title=Msn News&nbsp;– Bin Laden allegedly planned attack in Turkey&nbsp;– Stymied by tight security at U.S. bases, militants switched targets |publisher=MSNBC |date=17 декември 2003}}</ref>.
 
Во [[2009]] година, [[Танвир Хусеин]], [[Асад Сарвар]] и [[Ахмед Абдула Али]] од [[Лондон]], биле осудени за завера за активирање бомби во безалкохолни пијалаци во седум авиони за [[Канада]] и [[САД]].<ref>* {{наведени вести|url=http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/terrorism-in-the-uk/6152185/Airline-bomb-plot-investigation-one-of-biggest-since-WW2.html|title=Gang is brought to justice by most complex operation since the war|last=Gardham|first=Duncan|date=September 8, 2009|work=The Daily Telegraph|accessdate=September 15, 2009|location=London|page=2}}
* {{наведени вести|url=|title=Complex operation brings gang to justice|last=Gardham|first=Duncan|date=September 16, 2009|work=The Weekly Telegraph|access-date=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|place=Australia|page=9}}</ref><ref>{{наведени вести| last = Milmo | first = Cahal | title = Police watched the plot unfold, then pounced |work=The Independent |location=London | date = September 8, 2009 | pages = 2–4 | url = http://www.independent.co.uk/news/uk/crime/police-watched-the-plot-unfold-then-pounced-1783388.html | accessdate =September 15, 2009 }}</ref>. Сложената истрага за заговорот водена од полицијата и службата за безбедност вклучувала повеќе од година дена надзор спроведен од 200 полицајци. Официјални лица на [[Британија]] и [[САД]] рекле дека планот, за разлика од многу скорешни домашни европски терористички заговори, бил директно поврзан со Ал-Каеда и бил воден од високи исламски војници во [[Пакистан]]<ref>{{Наведена мрежна страница|last=Press |first=Associated |url=http://fr.jpost.com/servlet/Satellite?cid=1251804512098&pageauthor=JPost/JPArticle/ShowFull |title=UK court convicts 3 of plot to blow up airliners &#124; International &#124; Jerusalem Post |publisher=Fr.jpost.com |date=September 7, 2009 |accessdate=May 8, 2011| archiveurl= http://web.archive.org/web/20110512043550/http://fr.jpost.com/servlet/Satellite?cid=1251804512098&pageauthor=JPost/JPArticle/ShowFull| archivedate= 12 мај 2011}}</ref><ref>{{наведени вести|last=Sandford |first=Daniel |url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/8221375.stm |title=UK &#124; Airline plot: Al-Qaeda connection |publisher=BBC News |date=7 септември 2009}}</ref>.
 
Во [[Ирак]] силите на Ал-Каеда кои не биле цврсто поврзани со лидерството биле вклучени во организацијата „Група за монотеизам и џихад“ водена од [[Абу Мусаб ал Заркави]]. Специјализирани за самоубиствени операции, тие биле „клучен поттикнувач“ на бунтот на [[сунити]]те<ref>{{Harvnb|Riedel|2008|p=100}}.</ref>. Иако тие имале мал удел во бунтот, околу 30-42% од вкупниот број на самоубиствени бомбашки напади кои се случиле во раните години се сметало дека се од организацијата на Заркави<ref>See the following works cited in {{Harvnb|Riedel|2008|p=101}}:
*{{Harvnb|Hafez|2007|pp=97–98}}
*{{наведени вести| last = Al-Shishani | first = Murad Batal | authorlink = Murad Batal al-Shishani | title = Al-Zarqawi's Rise to Power: Analyzing Tactics and Targets | work=Jamestown Foundation Terrorism Monitor | volume = 3 | issue = 22 | date = November 17, 2005}}</ref>. Извештаите покажале дека поради пропустите, како неуспехот да се контролира пристапот до фабриката за муниција во [[Јусуфијах]], големи количини на муниција се нашле во рацете на Ал-Каеда<ref>{{наведени вести |url=http://www.guardian.co.uk/world/2011/jan/07/iraq-weapons-factory-al-qaida-us-failure |title=How the US let al-Qaida get its hands on an Iraqi weapons factory |work=The Guardian |location=UK |first=Dominic |last=Streatfeild |date=7 јануари 2011| archiveurl= http://web.archive.org/web/20110107134826/http://www.guardian.co.uk/world/2011/jan/07/iraq-weapons-factory-al-qaida-us-failure| archivedate= 7 јануари 2001}}</ref>. Во [[ноември]] [[2010]] година, воената група Исламската држава Ирак, која е поврзана со Ал-Каеда во [[Ирак]], се заканила дека ќе ги елиминира [[Христијани од Ирак|христијаните од Ирак]].
 
Ал-Каеда започнала да обучува [[Палестинци]] во доцните 1990-ти. Ова не треба да сугерира дека борците во отпорот биле помалку застапени во мрежата, бидејќи голем број Палестинци, повеќето од [[Јордан]], сакале да се придружат и успеале да добијат значајни функции во Авганистан<ref name="palestinian operatives">{{Harvnb|Gunaratna|2002|p=150}}.</ref>. На големите групи како [[Хамас]] и [[Палестински исламски џихад|Палестинскиот исламски џихад]], кои соработувале со Ал-Каеда, им било тешко да прифатат стратешки сојуз, бидејќи се плашеле дека Ал-Каеда ќе ги кооптира нивните помали ќелии. Во последно време ова е можеби променето, бидејќи Израелските служби за безбедност и разузнавање сметаат дека Ал-Каеда успеала да инфилтрира операртивци од окупираните територии во Израел и го чека вистинското време за напад<ref name="palestinian operatives"/>.
=== Кашмир ===
{{главна|Кашмирски конфликт}}
Бин Ладен и [[Ајман Ал Завахири]] сметале дека [[Индија]] е дел од заговорот на „крстоносците-ционистите-хиндуистите“ против исламскиот свет<ref>[http://www.brookings.edu/articles/2008/1130_india_terrorism_riedel.aspx Terrorism in India and the Global Jihad], [[Brookings Institution]], November 30, 2008</ref>. Според извештајот од [[2005]] година „Ал-Каеда: Профил и проценка на заканата“ од Конгресната истражувачка служба, во раните деведесетти додека живеел во Судан, Бин Ладен бил вмешан во обука на војници за џихад во [[Кашмир]]<ref>[http://www.fas.org/irp/crs/RS22049.pdf Al Qaeda: Profile and Threat Assessment], Congressional Research Service, 10 февруари 2005.</ref>. До [[2001]] година кашмирската воена група [[Харкат ул Муџахедин]] веќе станала дел од коалицијата на Ал-Каеда. Според високиот комесар за бегалци на Обединетите Нации, Ал-Каеда имала поставено бази во пакистанскиот дел на Кашмир (во Азад Кашмир и до некаде во Гилгит-Балтистан) за време на [[Каргилска војна|Каргилската војна]] во 1999 година и продолжила да оперира таму со премолчено одобрение од Пакистанската разузнавачка служба<ref>{{Наведена мрежна страница|author=United Nations High Commissioner for Refugees |url=http://www.unhcr.org/refworld/topic,463af2212,469f2dcf2,487ca21a2a,0.html |title=Freedom in the World 2008 – Kashmir Pakistan, 2&nbsp;July&nbsp;2008 |publisher=Unhcr.org |date=July 2, 2008 |accessdate=May 8, 2011| archiveurl= http://web.archive.org/web/20110512172350/http://www.unhcr.org/refworld/topic,463af2212,469f2dcf2,487ca21a2a,0.html| archivedate= 12 мај 2011}}</ref>.
 
Многу од војниците активни во Кашмир биле обучувани во истите медреси (образовни институции) како Талибанците и Ал-Каеда. [[Фазлур Рехман Калил]] од кашмирската воена група [[Харкат ул Муџахедин]] бил потписник на декларацијата на Ал-Каеда од [[1998]] година за џихад против Америка и нејзините сојузници<ref name=CFRKashmir>[http://www.cfr.org/publication/9135/ Kashmir Militant Extremists], [[Council on Foreign Relations]], July 9, 2009</ref> . Во „Писмо до американскиот народ<ref>[http://www.globalsecurity.org/security/library/report/2002/021120-ubl.htm Osama bin Laden "letter to the American people"], [[GlobalSecurity.org]], November 20, 2002</ref><ref>[http://www.guardian.co.uk/world/2002/nov/24/theobserver Full text: bin Laden's 'letter to America'], [[The Guardian]], November 24, 2002</ref>“ напишано од Бин Ладен во [[2002]] година изјавил дека една од причините поради кои војувал со [[Америка]] е нејзината поддршка на [[Индија]] за проблемот во [[Кашмир]]. Во [[ноември]] [[2001]] година аеродромот во [[Катманду]] бил ставен на високо ниво на тревога по заканите дека Бин Ладен планира да киднапира авион оттаму и да го сруши во мета во [[Њу Делхи]]<ref>[http://www.dawn.com/2001/11/10/int3.htm Osama men plan to target Delhi: Kathmandu receives threat], [[Dawn (newspaper)|Dawn]], November 10, 2001</ref> . Во 2002 година, секретарот за одбрана на САД, [[Доналд Рамсфелд]], при едно патување во [[Њу Делхи]], сугерирал дека Ал-Каеда е активна во Кашмир иако немал цврсти докази за тоа<ref>[http://news.bbc.co.uk/2/hi/2043800.stm Analysis: Is al-Qaeda in Kashmir?], [[BBC]], June 13, 2002</ref><ref name=SMH>[http://www.smh.com.au/articles/2002/06/13/1023864326179.html Rumsfeld offers US technology to guard Kashmir border], [[The Sydney Morning Herald]], June 14, 2002</ref>. Предложил поставување на високо технолошки сензори за да се спречат инфилтрирања на војници во индискиот дел на Кашмир. Во едно истражување во 2002 година биле откриени докази дека Ал-Каеда и нејзините филијали просперирале во пакистанскиот дел на Кашмир со премолчено одобрение од Пакистанската национална разузнавачка агенција (ИСИ). Во 2002 година специјален тим од Специјалната воздушна служба и Делта форс бил испратен во индискиот дел на [[Кашмир]] во потрага по Бин Ладен откако добиле информации дека бил засолнет од страна на кашмирската воена група [[Харкат ул Муџахедин]], која претходно била одговорна за киднапирањето на туристи од западот во Кашмир во [[1995]] година. Највисоко рангираниот оперативец на Ал-Каеда од страна на [[Велика Британија]], [[Рангзиб Ахмед]], претходно се борел во Кашмир со групата [[Харкат ул Муџахедин]] и поминал некое време во индиски затвор откако бил фатен во Кашмир.<ref name=SMH/>
 
Официјални лица на САД веруваат дека Ал-Каеда помагала во организирањето на кампања на терор во Кашмир со цел да предизвика конфликт помеѓу [[Индија]] и [[Пакистан]]<ref>[http://edition.cnn.com/2002/WORLD/asiapcf/south/06/12/kashmir.qaeda/ Bin Laden's finger on Kashmir trigger?], [[CNN]], June 12, 2002</ref>. Нивната стратегија била да го принудат Пакистан да ги поместат своите трупи на границата со Индија<ref>[http://www.csmonitor.com/2002/0702/p01s02-wosc.html Al Qaeda thriving in Pakistani Kashmir], [The Christian Science Monitor, 2 јули 2002.</ref>, за да се ослободи притисокот од членовите на Ал-Каеда кои се криеле во северозападен Пакистан. Во 2006 година Ал-Каеда тврделе дека основале крило во Кашмир, што ја загрижило индиската влада<ref name="CFRKashmir"/><ref>[http://www.nytimes.com/2006/07/13/world/asia/13iht-india.2194572.html Al Qaeda claim of Kashmir link worries India], [[The New York Times]],2006-07-13</ref>. Како и да е, генерал-полковникот на индиската армија [[Х.С. Панаг]], им рекол на новинарите дека армијата ја спречила можноста за присуство на Ал-Каеда во индискиот дел на Џаму и Кашмир, исто така рекол дека не постои ништо што би ги потврдило извештаите од медиумите за присуството на Ал-Каеда во државата.
Сепак изјавил дека Ал-Каеда имала силни врски со кашмирските воени групи [[Лашкар е Таиба]] и [[Џаиш е Мухамед]]<ref>[http://www.hindu.com/2007/06/18/stories/2007061801191400.htm No Al Qaeda presence in Kashmir: Army], [[The Hindu]],2007-06-18</ref> со седиште во [[Пакистан]]. Било забележано дека Вазиристан станало ново борбено поле на кашмирските војници против НАТО за поддршка на Ал-Каеда и Талибан. Дирен Барот, кој ја напишал „The Army of Madinah In Kashmir“ и бил оперативец на Ал-Каеда обвинет за учеството во терористичкиот заговор во 2004 година, бил обучуван за оружје и експлозиви во воен камп за обука во Кашмир.
 
Се верува дека [[Маулана Масод Азхар]], основачот на другата кашмирска група [[Џаиш е Мухамед]], неколку пати се сретнал со Бин Ладен и добил финансиска поддршка од него<ref name=CFRKashmir/>. Во [[2002]] година, [[Џаиш е Мухамед]] го организирале киднапирањето и убиството на [[Даниел Перл]] во операција извршена во соработка со Ал-Каеда и финансирана од Бин Ладен<ref>[http://www.theatlantic.com/doc/200410/bergen The Long Hunt for Osama], The Atlantic, октомври 2004.</ref>. Според американскиот експерт за антитероризам [[Брус Ридел]], Ал-Каеда и талибанците биле вклучени во [[киднапирање на индискиот авион 814|киднапирањето на летот 814]] на индиската воздухопловна компанија во [[1999]] година, што довело до ослободување од индискиот затвор на [[Маулана Масуд Азхар]] и [[Ахмед Омар Саид Шеик]] во замена за патниците. Ова киднапирање било точно опишано од тогашниот индиски министер за надворешни работи [[Џасвант Синг]] како „генерална проба“ за нападите на 11 септември<ref>[http://www.brookings.edu/articles/2007/05terrorism_riedel.aspx Al Qaeda Strikes Back], [[Brookings Institution]]</ref>. Според зборовите на [[Абу Џандал]], телохранител на Бин Ладен, Бин Ладен лично подготвил богата забава за добредојде на Азхар откако бил ослободен<ref>[http://www.hindu.com/2006/09/18/stories/2006091814740100.htm Al-Qaeda involved in Indian plane hijack plot], [[The Hindu]], September 18, 2006</ref><ref>[http://www.indianexpress.com/news/osama-threw-lavish-party-for-azhar-after-hi/12921/ Osama threw lavish party for Azhar after hijack], [[The Indian Express]], September 18, 2006</ref>. [[Ахмед Омар Саид Шеик]], кој бил во индискиот затвор поради неговата улога во киднапирањето на туристи од Западот во [[Индија]] во [[1994]] година и поради убиството на [[Даниел Перл]], бил осуден на смртна казна од страна на Пакистан. Оперативецот на Ал-Каеда, [[Рашид Рауф]], кој бил еден од обвинетите за авионската прекуокеанска завера во [[2006]] година, имал роднинска врска со Маулана Масуд Азхар<ref>[http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/pakistan/3500661/Rashid-Rauf-profile-of-a-terror-mastermind.html Rashid Rauf: profile of a terror mastermind], The Telegraph, November 22, 2008</ref>.
 
Исто така е познато дека [[Лашкар е Таиба]], кашмирската воена група која се смета дека стои позади [[нападите во Мумбаи]] во 2008 година, има силни врски со високи лидери на Ал-Каеда кои живеат во [[Пакистан]].<ref>LeT, which is based at Muridke, near Lahore in Pakistan, has networks throughout India and its leadership has close links with core al-Qaeda figures living in Pakistan [http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/asia/article5248563.ece Focus on Westerners suggests al-Qaeda was pulling strings], [[The Times]], November 28, 2008</ref>. Кон Крајот на [[2002]] година висок оперативец на Ал-Каеда, [[Абу Зубајдах]], бил уапсен во засолниште кое му го обезбедиле [[Лашкар е Таиба]] во [[Фејсалабад]]<ref name=WSJ20081204>[http://online.wsj.com/article/SB122834970727777709.html Lashkar-e-Taiba Served as Gateway for Western Converts Turning to Jihad], The Wall Street Journal, December 4, 2008</ref>. [[ФБИ]] верува дека Ал-Каеда и Лашкар долго време биле поврзани, а [[ЦИА]] дека Ал-Каеда ја финансира Лашкар е Таиба<ref name=WSJ20081204/>. Француски истражен судија, Жан-Луи Бругиер, врвен француски експерт за антитероризам кажал на Ројтерс во 2009 година дека Лашкар е Таиба не е повеќе пакистанско движење со само кашмирска политичка и воена агенда. Лашкар е Таиба се дел од Ал-Каеда.<ref>[http://www.dawn.com/wps/wcm/connect/dawn-content-library/dawn/news/world/03-lashkar-e-taiba-threat-revived-after-chicago-arrest-ss-09 Lashkar-e-Taiba threat revived after Chicago arrest], [[Dawn (newspaper)|Dawn]], November 20, 2009</ref><ref>[http://www.reuters.com/article/idUSLC383495 INTERVIEW-French magistrate details Lashkar's global role], [[Reuters]], November 13, 2009</ref>
 
Во видео објавено во [[2008]] година, висок оперативец на Ал-Каеда роден во Америка Адам Гадах изјавил дека „победата во Кашмир беше одложувана со години; тоа е ослобдувањето на џихадот таму од пречката која, по волјата на Алах, ќе биде првиот чекор кон победа над хиндуистичките окупатори на исламската земја“<ref>[http://www.cnn.com/2008/WORLD/asiapcf/10/04/gadahn.video/index.html 'Azzam the American' releases video focusing on Pakistan], [[CNN]], October 4, 2008</ref>.
 
Во [[септември]] [[2009]] година, во нападите со беспилотни летала на САД наводно бил убиен [[Иљас Кашмири]] кој бил водач на [[Харкат ул Џихад ал Ислами]], кашмирска воена група поврзана со Ал-Каеда<ref>[http://www.dawn.com/wps/wcm/connect/dawn-content-library/dawn/news/world/12-us+drones+killed+two+terrorist+leaders+in+pak--bi-10 US drones killed two terrorist leaders in Pak], [[Dawn (newspaper)|Dawn]], September 17, 2009</ref>. Кашмири бил опишан од страна на Брус Ридел како истакнат член на Ал Каеда<ref>[http://www.brookings.edu/opinions/2009/1215_terrorism_riedel.aspx Al Qaeda's American Mole], [[Brookings Institution]], December 15, 2009</ref>, додека други го опишале како шеф на воените операции на Ал Каеда<ref>[https://archive.is/20120723233649/www.dailytimes.com.pk/default.asp?page=2009%5C10%5C15%5Cstory_15-10-2009_pg1_11 Ilyas Kashmiri alive, lays out future terror strategy], [[Daily Times (Pakistan)]], October 15, 2009</ref><ref>[http://www.chicagotribune.com/news/chi-102709-rana-headley,0,5879769.htmlpage United States of America vs Tahawwur Hussain Rana], ''[[Chicago Tribune]]''</ref>. Кашмири бил исто така обвинет од страна на САД и за заговор против данскиот весник „ [[Jyllands-Posten]] “ кој ги објавил контроверзните карикатури за пророкот [[Мухамед]]<ref>[http://www.dawn.com/wps/wcm/connect/dawn-content-library/dawn/news/world/04-ilyas-kashmiri-danish-plot-qs-04 US charges Ilyas Kashmiri in Danish newspaper plot], Dawn, 15 јануари 2010.</ref>. Официјални лица од САД исто така веруваат дека Кашмири бил вклучен во нападот на кампот Чепман против ЦИА. Во [[јануари]] [[2010]] година индиските власти ја предупредиле Британија за заговор на Ал-Каеда да киднапира авион од Индиската авиокомпанија и да го сруши во Британски град. Оваа информација била откриена од испрашувањето на Амџад Хваџа, оперативец на Харкат ул Џихад ал Ислами, кој бил уапсен во Индија<ref>[http://www.timesonline.co.uk/tol/news/politics/article6999959.ece Indian hijack plot caused new UK terror alert], [[The Times]], 24 јануари 2010.</ref>.
 
Во јануари 2010 година, министерот за одбрана на САД, [[Роберт Гејтс]], додека бил во посета на Пакистан, изјавил дека Ал-Каеда се обидува да го дестабилизира регионот и планира да предизвика нуклеарна војна меѓу Пакистан и Индија<ref>[http://www.dawn.com/wps/wcm/connect/dawn-content-library/dawn/news/world/03-al-qaeda-could-provoke-new-india-pakistan-war-gates-ss-02 Al Qaeda could provoke new India-Pakistan war: Gates], Dawn, 20 јануари 2010.</ref>.
Движењето на [[Абу Ајуб Ал Масри]] во [[Ирак]] редовно објавува кратки видеа славејќи ги активностите на џихадските бомбаши-самоубијци. Освен тоа, пред и после смртта на [[Абу Мусаб Ал Заркави]] (поранешниот лидер на Ал-Каеда во Ирак), чадор организацијата на која припаѓа Ал-Каеда во Иран, [[Совет на муџахедини|Советот на муџахедини]], е постојано присутена на интернет. Опсегот на мултимедијални содржини вклучува клипови за обука на герилци, форографии на жртви пред да бидат убиени, сведочења на бомбаши самоубијци и видеа кои покажуваат учество во џихад преку стилизирани слики на џамии и музички партитури. Вебсајт поврзан со Ал-Каеда објавил видео во кое е прикажано обезглавувањето на заробениот американски претприемач [[Ник Берг]] во Ирак. Други видеа и слики на кои се отсекувани глави , вклучувајќи ги и оние на [[Пол Џонсон]], [[Ким Сун Ил]] и [[Даниел Перл]], најпрво биле поставени на џихадски вебсајтови.
 
Во декември [[2004]] година, била објавена аудио порака од Бин Ладен, директно на вебсајт, без да испрати копија до [[Ал Џезира]] како што правел во минатото.
 
Ал-Каеда започнала со поставување на своите видеа на интернет поради сигурноста дека видеата ќе бидат достапни без да бидат променети, за разлика од можноста [[Ал Џезира]] да ги промени и да избрише нешто што би било критикувано од саудиското кралско семејство. Пораката на Бин Ладен од [[декември]] [[2004]] година била пожестока од обично и траела повеќе од еден час.
 
Во минатото, [[Alneda.com]] и [[Jehad.net]] биле можеби најзначајните вебсајтови на Ал-Каеда. Сајтот Alneda.com, првично бил срушен од страна на Американецот [[Џон Меснер]], но оние кои го одржувале се спротивставиле со тоа што го пренеле сајтот на разни сервери и стратешки ја преместувале содржината.
Експертите дебатирале дали нападите на Ал-Каеда биле последица од програмaтa на [[ЦИА]] „[[Операција Циклон]]“ за да им се помогне на авганистанските муџахедини. Британскиот министер за надворешни работи од 1997-2001 година, [[Робин Кук]], напишал дека Ал-Каеда и Бин Ладен биле „производ од монументална грешна проценка од страна на западните агенции за безбедност“, и дека „Ал-Каеда, буквално „база на податоци“, првично била компјутерска податотека од илјадници муџахедини кои биле регрутирани и обучени со помош на ЦИА за да ги победат Русите<ref>{{наведени вести|url=http://www.guardian.co.uk/terrorism/story/0,12780,1523838,00.html|title=The struggle against terrorism cannot be won by military means|author=Cook, Robin|work=The Guardian |location=UK |accessdate=July 8, 2005 | date=July 8, 2005| archiveurl= http://web.archive.org/web/20050710025703/http://www.guardian.co.uk/terrorism/story/0,12780,1523838,00.html| archivedate= July 10, 2005 }}</ref>.
 
[[Мунир Акрам]], пакистански постојан претставник во Обединетите Нации од 2002 до 2008 година, во писмо објавено во Њујорк Тајмс на [[19 јануари]] [[2008]] година напишал:
<blockquote>Стратегијата да се поддржат Авганистанците против воената интервенција на Советските сили била развиена од повеќе разузнавачки агенции, вклучувајќи ја ЦИА и Пакистанската разузнавачка агенција (ИСИ). По повлекувањето на Советскиот Сојуз, Западните сили го напуштиле регионот, оставајќи 40.000 војници донесени од неколку земји го водат анти-советскиот џихад. Пакистан бил оставен да се соочи со последиците од екстремизам, дрога и оружје<ref>{{наведени вести|url=http://www.nytimes.com/2008/01/19/opinion/lweb22pakistan.html?_r=1&ref=opinion
|accessdate=October 17, 2009
Според голем број на извори се појавил „бран на одвратност“ кон Ал-Каеда и нејзините филијали од страна на „религиозни научници, поранешни борци и војници“ вознемирени поради текфирот (еден муслиман прогласува друг муслиман за неверник) на Ал-Каеда и убивањето на муслимани во муслиманските земји, особено во Ирак.<ref>{{Harvnb|Bergen|Cruickshank|2008}}; {{Harvnb|Wright|2008}}. Quotes taken from {{Harvnb|Riedel|2008|pp=106–107}} and {{Harvnb|Bergen|Cruickshank|2008}}.</ref>.
 
[[Номан Бенотман]], поранешен авганистански Арап и војник на [[Либиска исламска борбена група|Либиската исламска борбена група]], во [[2007]] година излегол во јавноста со отворено писмо со критики кон [[Ајман Ал Завахири]] откако успеал да убеди некои од притворените високи лидери на неговата поранешна група да започнат мирни преговори со либискиот режим. Откако Ајман Ал Завахири го објавил здружувањето на групата со Ал-Каеда во ноември 2007 година, неколку месеци подоцна либиската влада ослободила од затвор 90 членови на групата откако „кажале дека се откажале од насилство“.
 
Во [[2007]] година, околу шест годишнината од нападите на 11 септември и неколку месеци пред ''Rationalizing Jihad'' да се појави за првпат во весник, саудискиот шеик [[Салман Ал Оуда]] доставил прекор до Бин Ладен. Ал Оуда, религиозен научник и еден од основачите на Сахва, фундаменталистичкото движење за будење кое ја зафатило [[Саудиска Арабија]] во 1980-тите, е почитувана критика за џихадизам. Ал Оуда на телевизија се обратил до лидерот на Ал-Каеда прашувајќи:
 
<blockquote>Брату Осама, колку крв се пролеа? Колку невини луѓе, деца, страци и жени беа убиени... во името на Ал-Каеда? Ќе бидеш ли задоволен да го сретнеш Семоќниот Бог носејќи го на својот грб товарот од овие стотици илјади или милиони жртви?<ref name=theunraveling>{{Harvnb|Bergen|Cruickshank|2008}}.</ref></blockquote>
 
Според анкети на истражувачкиот центар Пју, пред [[2008]] година поддршката на Ал-Каеда била прилично опадната во делови на муслиманскиот свет<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.realclearpolitics.com/articles/2008/05/taking_stock_in_the_war_on_ter.html |title=Taking Stock of the War on Terror |publisher=Realclearpolitics.com |date=22 мај 2008}}</ref>. Во последните 5 години се намалил бројот на луѓе кои поддржуваат самоубиствени бомбардирања во [[Индонезија]], [[Либан]] и [[Бангладеш]]. Според анкета во декември од страна на тинк-тенк организацијата во Вашингтон, Terror Free Tomorrow, во Саудиска Арабија, сега само 10% имаат позитивно мислење за Ал-Каеда<ref>{{наведени вести|url=http://www.cnn.com/2007/WORLD/meast/12/17/saudi.poll/index.html |title=December 18, 2007 Poll: Most Saudis oppose al Qaeda |publisher=CNN |date= 18 декември 2007}}</ref>.
 
Во 2007 година, затворениот [[Саид Имам ал Шариф]], влијателен авганистански Арап, „идеолошки кум на Ал-Каеда“ и поранешен поддржувач на текфирот, сензационално ја повлекол поддршката кон Ал-Каеда со книгата „''Wathiqat Tarshid Al-'Aml Al-Jihadi fi Misr w'Al-'Alam'' “ (Рационализирање на џихад во Египет и светот).