Разлика помеѓу преработките на „Југотон“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: .|publ → |publ (2)
с (clean up, replaced: . 10. → октомври (3), . 11. → ноември , . 5. → мај)
с (clean up, replaced: .|publ → |publ (2))
[[Податотека:Jugoton_logo_price_sticker.jpg|мини|Лого од 80-тите со цената на плочата]]
'''Југотон''' беше првата [[издавачка куќа]] основана во поранешна [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|Југославија]], сместена во [[Загреб]]. Основана е [[10 јули|на 10 јули]] [[1947|1947 година]] на темелите на национализираниот „Електротон“ <ref name="GJ">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.gitare.info/page.php?al=alias8083|title=Jugoton - Croatia Records|date=7 ноември 2007.|publisher=gitare.info|accessdate=31 октомври 2010}}</ref> .
 
== Историјата ==
 
== Кроација рекордс ==
По [[Распад на СФРЈ|распадот на Југославија]], Југотон во [[1990]] г. припаѓала на државата Хрватска, кога името му било променето.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.crorec.hr/crorec.hr/o_nama.php|title=Croatia Records|date=|publisher=crorec.hr|accessdate=31 октомври 2010}}</ref> Набргу потоа фабриката се приватизираше, а еден од новите сосопственици стана [[композитор]]от Ѓорѓе Новковиќ <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/tuga-na-estradi.html|title=Туга на естради|date=6 мај 2007.|publisher=dnevnik.hr|accessdate=31 октомври 2010}}</ref> .
 
Библиотеката на издавачката куќа содржи над 70.000 музички записи и 14.000 носачи на звук со композиции од автори од сите републики на поранешна Југославија.