Разлика помеѓу преработките на „Викторија (Австралија)“

с
нема опис на уредувањето
(#WPWPMK #WPWP)
с
''Оваа страница се однесува на австралиската сојузна држава Викторија. За друго значење види [[Викторија (појаснување)]].''
[[Податотека:Flag of Victoria (Australia).svg|мини|Знаме на Викторија]]
'''Викторија''' ({{lang-en|Victoria}}) е една од шестешестте шшсојузнисојузни држави во Австралија]]. Најмалата држава е по површина на Австралиското копно, со 237.629 квадратни километри, и е најгуста по население, со 5.205.200 жители во 2007ма год.<ref>[http://www.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/mf/3101.0/ Статистики]</ref> Главен град на Викторија е [[Мелбурн]], во кој живуваат скоро 70% од сите Викторијци.
 
== Историја ==
1.405

уредувања