Разлика помеѓу преработките на „Маракана (стадион)“

Нема измена во големината ,  пред 10 месеци
с
→‎top: clean up, replaced: april → April
с (→‎top: clean up, replaced: . 9. → септември)
с (→‎top: clean up, replaced: april → April)
}}
'''Стадионот Маракана''' ({{Lang-pt|Estádio do Maracanã}}, службено име: ''Estádio Jornalista Mário Filho'') — стадион во [[Рио де Жанеиро]] и е еден од најголемите во светот. 
[[Податотека:Maracana_internal_view_april_2013Maracana_internal_view_April_2013.jpg|десно|мини|250x250пкс|Внатрешноста на стадионот во 2013 г.]]
Стадионот бил изграден за [[Светско првенство во фудбал|светското првенство во фудбал]], кое се одржало во Бразил во [[Светско првенство во фудбал 1950|1950]] година, со иницијален капацитет од 200,000. Капацитетот е значително намален кога се поставиле сите седечки места. Моменталниот капацитет после реконструкцијата во 2013 година е 78.838 седечки места.