Разлика помеѓу преработките на „Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 1999 година“

с
→‎top: clean up, replaced: accessdate=January → accessdate=1 January (5)
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (5))
с (→‎top: clean up, replaced: accessdate=January → accessdate=1 January (5))
}}
 
'''Финалето на УЕФА Лигата на шампионите 1999 година''' било 44-то по ред финале на [[УЕФА Лига на шампиони|Лигата на шампионите и стариот Европски куп]] кое е одиграно на 26 мај 1999. на стадионот [[Камп ноу]] во [[Барселона]]. Учесници во финалето биле [[Англија|англискиот]] [[ФК Манчестер Јунајтед|Манчестер Јунајтед]] и [[Германија|германскиот]] [[ФК Бајерн Минхен|Баерн Минхен]]. Натпреварот остнал во сеќавање како еден од најпознатите натпревари во светскиот фудбал, најмногу поради двата гола на Манчестер Јунајтед кој дошле во судиското продолжение од мечот во кое тие направиле пресврт и од 0-1 стигнале до победа од 2-1 иако речиси цел натпревар биле во негатива.<ref>{{наведени вести| url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/sport/football/353842.stm| title=Јунајтед шампион на Европа| publisher=[[BBC|BBC Sport]]| date=[[26. svibnja]] [[1999.]]| accessdate=1 January 30, 2009}}</ref><ref>{{наведени вести| url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/sport/football/353890.stm| title= Finale UEFA Lige prvaka 1999.: Ključni trenutci| publisher=[[BBC|BBC Sport]]| date=[[26. svibnja]] [[1999.]]| accessdate=1 January 30, 2009}}</ref>
 
Победата на Јунајтед само ја дополнила нивната фантастична сезона 1998-99<ref>{{наведени вести| url=http://www.guardian.co.uk/football/1999/may/26/newsstory.sport| title=Solskjaer takes Treble chance| work=The Guardian| date=[[26. svibnja]] [[1999.]]| accessdate=1 January 30, 2009}}</ref>, во која веќе претходно ги имале освоено насловите во [[Премиер лига]]та<ref>{{наведени вести| url=http://sportsillustrated.cnn.com/soccer/world/news/1999/05/17/manunited_follow/| title=Ferguson odveo United do novog naslova| work=Sports Illustrated| date=[[17. svibnja]] [[1999.]]| accessdate=1 January 30, 2009}}</ref> и [[ФА Куп]]от<ref>{{наведени вести| url=http://www.fa-cupfinals.co.uk/1999.htm| title=Manchester United 2:0 Newcastle United| accessdate=1 January 30, 2009}}</ref>. Баерн исто така имал одлична сезона, затоа што ја освоил [[Бундеслига]]та и стигнал до финалето на [[ДФБ-Куп|германскиот куп]].<ref>{{Наведена мрежна страница| title=DFB-Pokal 1998-99| publisher=fussballdaten.de| accessdate=[[30. siječnja]] [[2009.]]| date=[[2008.]]| url=http://www.fussballdaten.de/dfb/1999/| language=de}}</ref>
 
Манчестер Јунајтед во натпреварот настапувал во својте традиционални црвени дресови, додека Бајерн играл во гостинскиот дрес со сива боја. Судија на натпреварот бил [[италија]]нецот, [[Пјерлуиџи Колина]] кој изјавил дека ова бил еден од најневеројатните натпревари на кој тој судел во неговата кариера.