Разлика помеѓу преработките на „Готен“

Одземени 13 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎top: clean up, replaced: date=Сабота, → date=
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎top: clean up, replaced: date=Сабота, → date=)
|map_caption=}}
 
'''Готен''' — средновисока [[планина]] во [[Источна Македонија]] којашто ѝ припаѓа на [[Родопска зона|Родопската зона]]. Се наоѓа помеѓу планините [[Огражден]] на исток и [[Плачковица]] на запад. Од Плачковица е одвоена со долината на [[Смилјанска Река]], а од Огражден со длабоката клисура на [[Нивичанска Река]]. Помеѓу овие две речни долини се протега билото на Готен, на кое се издвојуваат врвовите: [[Грамадник]] (1.420 м), како највисок, [[Аџи Чука]] (1.299 м) и [[Калбак Даши]] (1.178 м). Спрема југ постепено се спушта во дното на [[Радовишка Котлина|Радовишката Котлина]]. Во подножјето на јужната падина се наоѓаат селата: [[Јаргулица]], [[Покрајчево]] и [[Злеово]]. Во реонот на планината се наоѓа [[Џами Тепе (ловиште)|ловиштето „Џами Тепе”]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://lovstvo.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=163:2009-07-04-12-42-35&catid=37:2009-01-31-14-19-29&Itemid=55|title=Ловиште “Џами Тепе” - реон Берово |date=Сабота, 04 јули 2009 12:39 |publisher=Македонско ловство|language=македонски|accessdate=2010-05-08}}</ref>
 
== Наводи ==