Разлика помеѓу преработките на „Нова Демократија (2008)“

с
→‎Историја: clean up, replaced: date=07 → date=7
с (→‎Историја: clean up, replaced: .06. → јуни)
с (→‎Историја: clean up, replaced: date=07 → date=7)
 
 
== Историја ==
Партијата е формирана во 2008 од страна на неколку поранешни членови на [[Демократската партија на албанците]]. Претседател на партијата е [[Имер Селмани]], кој бил еден од седумте кандидати на [[Македонски претседателски избори, 2009|македонските претседателски избори во 2009 година]] каде освоил 146,795 гласови (14,99%) и завршил како трет.<ref>[http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=63175765&lId=2 Macedonian Information Agency] {{en icon}}</ref><ref>[http://www.vecer.com.mk/WBStorage/Articles/383E53025ED8794583A3EB88F5A85575.jpg Večer Online - Election results] {{mk icon}}</ref> За време на [[Македонски парламентарни избори, 2011|предвремените парламентарни избори во 2011 година]], Нова Демократија доживеала катастрофален пораз, и поради неосвојувањето на ниеден пратенички мандат, претседателот Имер Селмани на [[7 јуни]] [[2011]] година поднел оставка.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=139066|title=Имер Селмани поднесе оставка|last=Вренези|first=Наим|date=077 јуни 2011 16:32|publisher=А1|language=македонски|accessdate=2011-06-07}}</ref>
 
== Наводи ==