Разлика помеѓу преработките на „Скратеници во македонскиот јазик“

нема опис на уредувањето
с (→‎Трета група скратеници: Правописна исправка, replaced: , и.т.н. → итн. using AWB)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Македонска фонетика и фонологија}}
'''Скратениците во [[македонскиот јазик]]''' се добиваатдацвпњпфпшсдоњпдобиваат со скратување на одделни [[збор]]ови или со спојување на почетните букви или групи букви од зборовите што влегуваат во состав на сложени називи. Поради подобар преглед, скратениците се поделени во групи според нивните слични особини.
 
== Прва група скратеници ==
Анонимен корисник