Стиви Вондер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 17 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: clean up, replaced: . 11. → ноември , . 7. → јули
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
с (→‎top: clean up, replaced: . 11. → ноември , . 7. → јули)
}}
 
'''Стиви Вондер''' (роден како '''Стивленд Хардавеј Џадкинс''' 13 мај 1950; подоцна го променил своето име во '''Стивленд Хардавеј Морис''' {{lang-en|Steveland Hardaway Judkins Morris}}) — американски [[текстописец]], мултиинструменталист и музички [[продуцент]].<ref>Perone, James E. (2006). ''The Sound of Stevie Wonder: His Words and Music.'' Westport, CT: Greenwood Publishing. ISBN 978-0-275-98723-7. Pg. xi–xii</ref> Слеп од раѓање, Вондер потпишал договор со [[Motown records]] во времетраење од единаесет години.<ref name="incubator">{{наведени вести|title=Stevie Wonder: Blind faith|publisher=''The Independent''|url=http://www.independent.co.uk/news/people/stevie-wonder-blind-faith-865838.html|date=12. 7.јули 2008|accessdate=10. 11.ноември 2008}}</ref> Motown сѐ уште е негова издавачка куќа. Снимил повеќе од 30. песни кои се нашле меѓу американските ''„U.S. Top Ten“'' хитови и бил награден со 22. Греми награди.
 
Покрај музиката, Стиви Вондер се ангажирал и во политички активности. Во 1980 година ја водел кампањата за роденденот на Мартин Лутер Кинг да стане државен празник во САД и во 2009 година, кога бил именуван како Гласник на мирот од страна на [[Обединетите Нации]] ({{lang-en|United Nations Messenger of Peace}}).