Силјан Аврамовски: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Животопис: clean up, replaced: .05. → мај
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
с (→‎Животопис: clean up, replaced: .05. → мај)
Аврамовски е роден на [[10 април]] [[1960]] година во [[Скопје]]. Завршил Факултет за Безбедност во Скопје во [[1983]] година. По дипломирањето се вработува во [[МВР]], каде што постепено напредувал, извршувајќи повеќе функции. Најпрво работел како приправник во испоставата на [[Служба за државна безбедност|Службата за државна безбедност]] - [[Скопје]], како '''инспектор''' во [[Карпош (скопска населба)|Карпош]], а потоа како '''главен инспектор''' во '''Втората управа за спротивставување на меѓународен и внатрешен тероризам''' во Службата за државна безбедност.
 
Аврамовски потоа бил на функцијата '''помошник-началник на Втората управа за спротивставување на меѓународен и внатрешен тероризам''' во Службата за државна безбедност, а по оваа функција тој станал '''Началник на Управата за контраразузнавање''' во [[ДБК]],како и '''помошник Директор за оперативни работи''' на '''Управа за безбедност и контраразузнавање'''.По повеќегодишна работа и напредување во ДБК и УБК, од [[3 февруари]] [[2003]] Аврамовски ја вршел и функцијата '''Директор''' на [[Управа за безбедност и контраразузнавање|Управата за безбедност и контраразузнавање]]. Од [[2 јуни]] [[2004]] до [[17 декември]] [[2004]], Аврамовски бил '''Министер''' за внатрешни работи на Македонија<ref name="МВР" /><ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=32143|title=Сиљан Аврамовски нов министер за внатрешни работи|last=Серафиновиќ|first=Миомир|date=13.05. мај 2004|publisher=А1|language=македонски|accessdate=2010-02-04}}</ref>. Се служи со [[француски]]от јазик.
 
== Наводи ==