Разлика помеѓу преработките на „Масакр во Велес“

Додадени 80 бајти ,  пред 5 месеци
с
clean up, replaced: .01. → јануари (4), .04. → април (4)
с (→‎top: Замена со македонско име на предлошка, replaced: {{flag| → {{знаме|)
с (clean up, replaced: .01. → јануари (4), .04. → април (4))
}}
 
'''Масакрот во Велес''' — масовно убиство на 53 затвореници што се случил на [[15 јануари]] [[1945]] година близу [[Велес]] извршен од страна на [[ОЗНА]]. Масовната гробница била пронајдена дури 1996 година во местноста Пуста Кула во атарот на селото [[Летевци]]. Според обдукцијата, затворениците биле усмртени на најсвиреп начин со токмаци и железа, со удари по главата.<ref>{{Наведена мрежна страница|date= 13.04. април 2009|url=https://time.mk/arhiva/?d1=01&m1=01&y1=1991&d2=31&m2=08&y2=2018&all=1&fulltext=1&timeup=2&show=1&q=%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%20%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8%20%D0%B2%D0%BE%20%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0&read=deb7400044560f0|title=Токмаци удрија врз стреланите велешани|publisher=Дневник|}}</ref> Ова преставува најголем масакр врз цивили извршен од [[ОЗНА]] во ослободена [[Македонија]].<ref>{{Наведена мрежна страница|date= 23.01. јануари 2013|url=https://www.mn.mk/istorija/7284-Masakrot-vo-Veles|title=Масакрот во Велес|publisher=Македонска нација|}}</ref>
 
== Настан ==
== По Велешкиот масакр ==
 
Синот на еден од убиените, Борис Поп Ѓорчев, во октомври 1997 година побарал од македонските судови да ја поништат пресудата. Тој и другите блиски бараат од Владата по години талкање низ административните лавиринти да го донесат законот со кој се предвидува поништување на сите пресуди донесени од политички и идеолошки мотиви.<ref>{{Наведена мрежна страница|date= 15.01. јануари 2011|url=http://tirekovmirece.com/Novost/-66-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%86%D0%BD%D0%B0,--%D1%81%D0%BB%D1%83%D1%87%D0%B0%D1%98-53-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%88%D0%B0%D0%BD%D0%B8|title=66 години подоцна, случај 53 стрелани велешани|publisher=tirekovmirece.com|}}</ref>
 
Во 2002 година од страна на најблиските е подигнат споменик за 53-та велешани на гробиштата до црквата Св. Спас во Велес. Во април 2009 година, непознати вандали ја искршиле спомен плочата на гробницата на 53-та Велешани стрелани во 1945-та кај месноста Пуста Кула. Сторителите со токмак ја урнале и искршиле надгробната плоча. Споменикот и ден денес е искршен.<ref>{{Наведена мрежна страница|date=12.04. април 2009|url=https://time.mk/arhiva/?d1=01&m1=01&y1=1991&d2=31&m2=12&y2=2012&all=1&fulltext=1&timeup=2&show=1&q=%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8%20%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%81%20%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%81&read=b9158b0d34cf83e|title=Вандализам на гробиштата во црквата „Свети Спас“ во Велес|publisher=Канал 5|}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|date=13.04. април 2009|url=https://time.mk/arhiva/?d1=01&m1=01&y1=1991&d2=31&m2=12&y2=2012&all=1&fulltext=1&timeup=2&show=1&q=%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8%20%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%81%20%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%81&read=4707104278c4803|title=Осквернавен споменикот на убиените велешани|publisher=Утрински|}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|date=12.04. април 2009|url=https://time.mk/arhiva/?d1=01&m1=01&y1=1991&d2=31&m2=12&y2=2012&all=1&fulltext=1&timeup=2&show=1&q=%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8%20%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%81%20%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%81&read=b01791cdac8bf0b|title=Сквернавена гробницата на 53-та стрелани велешани|publisher=A1|}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|date=15.01. јануари 2011|url=https://time.mk/arhiva/?d1=01&m1=01&y1=1991&d2=31&m2=12&y2=2012&all=1&fulltext=1&timeup=2&show=1&q=%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82%20%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%B0%D0%BA%D1%80&read=01ae00c2c93796f|title=Стреланите велешани и понатаму со искршен споменик|publisher=Дневник|}}</ref>
 
На 15 јануари 2005 година било одбележано 60 години од грозоморниот масакр на 53-та велешани. Организирана била и трибина на која историчарите [[Виолета Ачкоска]], [[Зоран Тодоровски]] и Ѓорѓи Малковски, како и професорите [[Гане Тодоровски]] и [[Владо Поповски]] зборуваа за историските и за правните околности на настанот. Академикот Гане Тодоровски истакнал дека: „''Ова е еден пример на реваншизам, тој одбивен декор на слободата. Хајка на одмаздништво што го водеше немакедонското намесништво''“. Професорот Ѓорѓи Малковски од Институтот за историја во [[Скопје]] најави дека ќе издаде книга за случајот да биде целосно расветлен.<ref>{{Наведена мрежна страница|date=17.01. јануари 2005|url=https://time.mk/arhiva/?d1=01&m1=01&y1=1991&d2=31&m2=12&y2=2012&all=1&fulltext=1&timeup=2&show=1&q=%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%B0%D0%BA%D1%80%D0%BE%D1%82%20%D0%B2%D0%BE%20%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%81&read=a8363e22debbef2|title=Не рехабилитација, туку поништување на пресудите за ликвидираните|publisher=Време|}}</ref>
 
== Жртвите ==