Разлика помеѓу преработките на „Бадниково гранче“

Додадени 26 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: clean up, replaced: . 12. → декември (2)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite book → Наведена книга)
с (→‎top: clean up, replaced: . 12. → декември (2))
| year = 1962
| url = http://www.rastko.rs/rastko-bo/ljudi/jvukmanovic-bozic.html
| accessdate = 21. 12.декември 2009}}</ref><ref name=tolstoy>{{cite encyclopedia
| last = Толстой
| first = Никита Ильич
| url = http://www.rastko.rs/rastko-drina/ljudi/adjurdjev-radjevina/index.html
| chapter = Годишњи обичаји|pages=79-90
| accessdate = 21. 12.декември 2009}}</ref> треба да се постави во огништето или каминот и да гори за Бадниковата Вечер. Општо и целата куќа се украсува со Бадникова гранчиња.
 
Традицијата на украсување на домот со бадниковото гранче се забележува уште од [[4 век]]. Бадниковото гранче, кое го симболизира здравјето, ги слави животот и вечната среќа. Тоа е гранче од дабово дрво, а во дамнешните времиња овие дрвја се сметале за најиздржливи и за највековити. За разлика од другите листопадни дрва, со почетокот на есента листовите од дабот ја менуваат својата боја, но повеќето од нив се задржуваат на гранките во текот на зимата. Според народните верувања, токму со ова дрво праведниот Јосиф запалил оган за да ги затопли штотуку родениот Исус и неговата мајка Марија.