Разлика помеѓу преработките на „Алберт Ајнштајн“

Додадени 10 бајти ,  пред 1 месец
с
 
==Ајнштајн како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Ајнштајн на плажа“ (''Einstein on the beach'') - албум на американскиот [[композитор]] [[Филип Глас]] (''Philip Glass'') од 1979 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=MIDuZq7RVAM&list=PLTUlTwlsdlFQhHsAoG7sCxumrigHW-qJk YouTube, Philip Glass - Einstein On The Beach - 01 Knee Play 1 (1981) (пристапено на 13.5. мај 2017)]</ref>
* „Ајнштајновиот ден“ (''Einstein's Day'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Мишн оф Бурма (рок-група)|Мишн оф Бурма]]“ (''Mission of Burma'') од 1982 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=B5koIpGjPzU YouTube, Mission Of Burma - VS. - Full Album (пристапено на 13.5. мај 2017)]</ref>
 
== Надворешни врски ==