МИДИ: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: clean up, replaced: . |a → |a
с (Јазична исправка, replaced: ==Надворешни линкови== → == Надворешни врски == using AWB)
с (→‎top: clean up, replaced: . |a → |a)
'''МИДИ''' односно '''MIDI''' е кратенка за '''Musical Instrument Digital Interface''' и е првиот универзален дигитален [[Комуникациски протокол|протокол]] за музички инструменти. МИДИ е технички стандард кој го опишува и протоколот, и [[Интерфејс-елемент|интерфесот]] и самиот приклучок (конектор) со што широк дијапазон на [[Електронска музика|електронски музички инструменти]] и уреди можат меѓусебно да се комуницираат.<ref>{{citation |author=Swift, Andrew. |url=http://www.doc.ic.ac.uk/~nd/surprise_97/journal/vol1/aps2/ |title=A brief Introduction to MIDI |work=SURPRISE |publisher=Imperial College of Science Technology and Medicine |date=May-Jun 1997. |accessdate=22 August 2012}}</ref> Поединична МИДИ може да пренесува до 16 канали на информации секој од кој може да се поврзува на друг уред.
<!--Lfahlberg 01.2014: Одамна ја креирав оваа статија за помош при превод. (Барањето уште стои.) Исто така има многу повеќе за превод околу МИДИ, но за тоа воопшто не сум компетентна. Слободно поправи -->
== МИДИ инструменти и удари - список ==