Разлика помеѓу преработките на „Леонард Ојлер“

Одземени 3 бајти ,  пред 1 месец
с
clean up, replaced: .|a → |a, г}} → }}
с (clean up, replaced: .|a → |a, г}} → }})
|birth_place = {{роден во|Базел}}, [[Швајцарија]]
|death_date = {{починал на|18|септември|1783}})
|death_place = {{починал во|Санкт ПетербургПетербур}}, [[Руска Империја|Русија]]
|residence = [[Прусија]]<br />[[Русија]]<br />[[Швајцарија]]
|citizenship =
[[Податотека:Pm1234-Euler1755.png|мини|десно|Ојлеровата нотација е многу блиска на современата. Извадок од ''Диференцијално сметање'', објавено во [[1755]] година]]
 
Ојлер претставил и популаризирал неколку нотациони конвенции низ многубројни негови распространети учебници. Најважно од сè е објавувањето на концептот на [[функција]]та,<ref name="function" /> т.е. тој бил првиот кој напишал <code>f(x)</code>, каде што f е функција на аргументот x. Тој, исто така, ја преставил модерната нотација на [[Тригонометрија|тригонометриските функции]], буквата e како база на природен [[логаритам]] (денес познат и како Ојлеров број), грчката буква Σ (сигма) за сумирање и буквата i како [[имагинарна единица]].<ref name=Boyer>{{наведена книга|title = A History of Mathematics|last= Boyer|first=Carl B.|author2= Uta C. Merzbach|publisher= [[John Wiley & Sons]]|id= ISBN 0-471-54397-7|pages = 439–445}}</ref> Употребата на грчката буква π ≈ 3,14159 (пи) која го изразува односот на должината на кружницата со нејзиниот дијаметар, исто така, била популаризирана од Ојлер, иако не потекнува од неговото творештво.<ref name="pi">{{Наведена мрежна страница| url = http://www.stephenwolfram.com/publications/talks/mathml/mathml2.html| title = Mathematical Notation: Past and Future|access-date= 14 August 2006| last = Wolfram| first = Stephen}}</ref>
 
=== Математичка анализа ===