Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Одземен 1 бајт ,  пред 1 месец
с
→‎Џихад во Авганистан: clean up, replaced: .|a → |a
с (clean up, replaced: Април → април, Јуни → јуни)
с (→‎Џихад во Авганистан: clean up, replaced: .|a → |a)
[[Податотека:Afghan Muja crossing from Saohol Sar pass in Durand border region of Pakistan, August 1985.png|thumb|upright]]
 
Корените на Ал-Каеда како мрежа која поттикнува [[тероризам]] низ светот и обучува оперативци може да се побараат во Советската војна во Авганистан ([[декември]] [[1979]] - [[февруари]] [[1989]])<ref>{{наведени вести|last=Cooley|first=John K.|authorlink=John K. Cooley|title=Unholy Wars: Afghanistan, America and International Terrorism|work=[[Demokratizatsiya]]|date=Spring 2003|url=http://findarticles.com/p/articles/mi_qa3996/is_200304/ai_n9199132|format=reprint}}</ref>. [[САД]] го гледале конфликтот во [[Авганистан]], меѓу авганистанските марксисти во сојуз со советските трупи од една страна и авганистанските муџахедини, од кои некои биле радикални исламски војници, на другата страна, како флагрантен случај на советски експанзионизам и агресија. САД праќале средства преку пакистанската разузнавачка агенција до авганистанските муџахедини кои се бореле против советската окупација во програма на ЦИА наречена „[[Операција Циклон]]“.<ref name="1986-1992-CIA-AND-BRITISH-RECRUIT-AND-TRAIN-MILITANTS-WORLDWIDE-TO-HELP-FIGHT-AFGHAN-WAR">{{Наведена мрежна страница
|title=1986–1992: CIA and British Recruit and Train Militants Worldwide to Help Fight Afghan War
|url=http://www.cooperativeresearch.org/context.jsp?item=a86operationcyclone