Разлика помеѓу преработките на „Југотон“

Одземени 452 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: .}} → }} (5)
с (ставена Категорија:Издавачки куќи користејќи го HotCat)
с (clean up, replaced: .}} → }} (5))
[[Податотека:Jugoton_logo_price_sticker.jpg|мини| Лого од 80-тите со цената на плочата ]]
'''Југотон''' беше првата [[издавачка куќа]] основана во поранешна [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|Југославија]], сместена во [[Загреб]]. Основана е [[10 јули|на 10 јули]] [[1947|1947 година]] на темелите на национализираниот „Електротон“ <ref name="GJ">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.gitare.info/page.php?al=alias8083|title=Jugoton - Croatia Records|date=7. 11. 2007.|publisher=gitare.info|accessdate=31. 10. 2010.}}</ref> .
 
== Историјата ==
Југотон е основана [[10 јули|на 10 јули]] [[1947|1947 година]] во [[Загреб]]. Првата плоча е издадена истата година, сингл со каталошки број J-1001, кој содржани две [[Далмација|далматински]] песни „Ти твоји зубићи“ и „Један мали бродић“ изведени од групата "Zagreb Male Quinteta"<ref name="GJ">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.gitare.info/page.php?al=alias8083|title=Jugoton - Croatia Records|date=7. 11. 2007.|publisher=gitare.info|accessdate=31. 10. 2010.}}</ref> . Во тоа време, Југотон исто така произведуваше прехранбени производи и козметички пакувања, а целото име беше „Фабрика за грамофонски плочи и додатоци, и галантерија од пластика“. Веќе во првата година од своето постоење беа произведени 33.000 грамофонски плочи. Помалку од една деценија подоцна, во [[1956|1956 година]], асортиманот се пополнува со грамофонски плочи од винил ( [[Грамофонска плоча|ЛП-]] плоча со дијаметар од 25 [[Сантиметар|сантиметри]]), а истата година ги објави своите први записи со народна музика и првата солистичка плоча со поп-музика, насловена „Ви пее Иво Робиќ“.
 
Југотон исто така ги потпиша своите први договори за лиценца со странски издавачки куќи, и почна да објавува албуми од странски музичари, вклучувајќи ги [[Елвис Пресли|Елвис Присли]], [[Битлси]], [[Ролинг стоунс|Ролинг Стоунс]], [[Мадона (пејачка)|Мадона]], [[U2|U-2]], [[Дејвид Боуви]], Јуритмикс, Кејт Буш, [[Крафтверк]], [[Queen|Квин]], [[Deep Purple]], [[Пинк флојд]] and [[Iron Maiden]] .
 
Југотон има издадено многу албуми на популарни музички групи од поранешна Југославија, вклучувајќи ги и [[Бијело дугме]], [[Азра]], [[Електрични оргазам]], [[Идоли|Идол]], Хаустор и [[Леб и сол]], а првиот домашен рок албум, Наши дани, објавен во [[ноември]] [[1968|1968 година]], беше снимен од Група 220 . <ref name="GJ">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.gitare.info/page.php?al=alias8083|title=Jugoton - Croatia Records|date=7. 11. 2007.|publisher=gitare.info|accessdate=31. 10. 2010.}}</ref> На почетокот на седумдесеттите години на дваесеттиот век, производството на албуми од домашни автори расте, а Драго Млинарец ги издаде своите плочи како [[Солист|солист во]] [[1971|1971 година]], и на групите и Тајм [[1972|1972 година]].
 
== Кроација рекордс ==
По [[Распад на СФРЈ|распадот на Југославија]], Југотон во [[1990]] г. припаѓала на државата Хрватска, кога името му било променето. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.crorec.hr/crorec.hr/o_nama.php|title=Croatia Records|date=|publisher=crorec.hr|accessdate=31. 10. 2010.}}</ref> Набргу потоа фабриката се приватизираше, а еден од новите сосопственици стана [[Композитор|композитороткомпозитор]]от Ѓорѓе Новковиќ <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/tuga-na-estradi.html|title=Туга на естради|date=6. 5. 2007.|publisher=dnevnik.hr|accessdate=31. 10. 2010.}}</ref> .
 
Библиотеката на издавачката куќа содржи над 70.000 музички записи и 14.000 носачи на звук со композиции од автори од сите републики на поранешна Југославија.
 
== Конкуренција ==
На територијата на поранешна Југославија, имаше неколку други издавачки куќи, основана како конкуренција на Југотон, меѓу другите: [[Белград|Белградски]]ски ПГП РТБ (од кои ПГП РТС настана подоцна), [[Загреб]], [[Сараево|Сараевски]] Дискотон и [[Љубљана|Љубљански]] ЗКП РТЉ .
 
== Наводи ==