Разлика помеѓу преработките на „Јан Весели“

Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎НБА: clean up, replaced: .}} → }}
с (clean up, replaced: Февруари → февруари)
с (→‎НБА: clean up, replaced: .}} → }})
 
=== НБА ===
Јан Весели бил избран во првото коло [[НБА Драфт|од НБА драфтот за]] [[2011]] [[НБА Драфт|година]] како шести избор од страна на [[Вашингтон Визардс]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.nba.com/draft/2011/|title=Irving goes No. 1 to Cleveland|work=NBA.com|accessdate=31. 5. 2012.}}</ref><ref>[http://www.nba.com/playerfile/jan_vesely/index.html?nav=page NBA.com Retrieved 3/6/12 12:59 AM EST], Приступљено 4. 5. 2013.</ref> На [[9 април]] [[2012|2012 година]] Јан Весели го остварил својот прв дабл-дабл учинок, запишал 11 поени и скокови во натпревар со Шарлот Бобкетс .<ref>[http://www.b92.net/sport/kosarka/vesti.php?yyyy=2012&mm=04&dd=10&nav_id=599074 Prvi "dabl-dabl" Jana Veselog], Приступљено 4. 5. 2013.</ref> Јан Весели ги продолжил своите добри игри против Бобкетс и на [[23 април]] [[2012|2012 година]] остварувајќи рекорд во кариерата, постигнувајќи 16 поени.<ref>[http://sport.blic.rs/Kosarka/NBA/213563/Rekord-karijere-Veselog-San-Antonio-prvi-na-Zapadu-Filadelfija-u-plej-ofu Rekord karijere Veselog, San Antonio prvi na Zapadu, Filadelfija u plej ofu], Приступљено 4. 5. 2013.</ref> Во својата прва сезона тој во просек постигнувал 4,7 поени и 4,4 скока по натпревар.
 
февруари 2014 година направил трансвер во Денвер.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://mondo.rs/a664674/Sport/Kosarka/Veseli-u-Denveru.html|title=Veseli u Denveru!|date=20. 2. 2014|publisher=mondo.rs|accessdate=24. 3. 2014}}</ref>