Разлика помеѓу преработките на „Јан Весели“

Одземени 46 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: Февруари → февруари
с (clean up, replaced: Февруари → февруари)
[[Податотека:Jan Veselý Fenerbahçe Basketball Media Day 20180925 (1).jpg|мини|Јан Весели]]
'''Јан Весели''' ( {{Lang-cs|Jan Veselý}} ; [[Острава]], [[24 април]] [[1990|1990 година]] ) е [[Чешка|чешки]] [[Кошарка|кошаркаркошарка]]р . Тој можел да игра на крилна и во [[Центар (кошарка)|центарска позиција]], а во моментов игра за Фенербахче .
 
== Кариера ==
 
=== Европа ===
Среќната кариера ја започнал во јуниорските категории на Прибор и Снејкс, остров од Чешка. Во [[2006]] г. дошол во [[Словенија]] и потпишал за екипата на Слован . Во летото [[2008|2008 година]] . се преселил во [[Белград]], во клубот Партизан . Веднаш по пристигнувањето, тој изјавил дека се наоѓа меѓу црно-белите заради тренерот Вујошевиќ . <ref>[http://www.b92.net/sport/kosarka/vesti.php?yyyy=2008&mm=12&dd=20&nav_id=335479 Veseli: U Partizanu zbog Vujoševića], Приступљено 4. 5. 2013.</ref> Тој освоил вкупно девет трофеи со Партизан, трипати го освоил Купот на Радивој Корач, Јадранската лига и српската Супер лига . Тој бил член на тимот кој во сезоната 2009/10. го однесол до финалето во Евролигата . <ref>[http://sport.blic.rs/Kosarka/Evropska-kosarka/175792/Cudesni-Partizan-na-fajnal-foru-Evrolige-Arena-progutala-Makabi Čudesni Partizan na fajnal foru Evrolige, Arena progutala Makabi!], Приступљено 4. 5. 2013.</ref> Во [[2010]] г. бил прогласен за најдобар млад играч во Европа од [[ФИБА Европа|ФИБА]] Европа. <ref>[http://www.b92.net/sport/kosarka/vesti.php?yyyy=2011&mm=02&dd=14&nav_id=492754 FIBA: Veseli najbolji mladi igrač], Приступљено 4. 5. 2013.</ref> На неговиот последен натпревар во дресот на Партизан, капитенот на тимот, Петар Божиќ, дозволил шампионскиот трофеј да го крене Јан Весели кој бил поздравен со овации во преполниот Пионер . <ref>[http://www.mondo.rs/s208546/Sport/Sport/Kosarka/Veseli_odlazi_presrecan_Kecman_bi_jos.html Veseli odlazi presrećan, Kecman bi još], Приступљено 4. 5. 2013.</ref>
 
=== НБА ===
Јан Весели бил избран во првото коло [[НБА Драфт|од НБА драфтот за]] [[2011]] [[НБА Драфт|година]] како шести избор од страна на [[Вашингтон Визардс]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.nba.com/draft/2011/|title=Irving goes No. 1 to Cleveland|work=NBA.com|accessdate=31. 5. 2012.}}</ref><ref>[http://www.nba.com/playerfile/jan_vesely/index.html?nav=page NBA.com Retrieved 3/6/12 12:59 AM EST], Приступљено 4. 5. 2013.</ref> На [[9 април]] [[2012|2012 година]] Јан Весели го остварил својот прв дабл-дабл учинок, запишал 11 поени и скокови во натпревар со Шарлот Бобкетс . <ref>[http://www.b92.net/sport/kosarka/vesti.php?yyyy=2012&mm=04&dd=10&nav_id=599074 Prvi "dabl-dabl" Jana Veselog], Приступљено 4. 5. 2013.</ref> Јан Весели ги продолжил своите добри игри против Бобкетс и на [[23 април]] [[2012|2012 година]] остварувајќи рекорд во кариерата, постигнувајќи 16 поени. <ref>[http://sport.blic.rs/Kosarka/NBA/213563/Rekord-karijere-Veselog-San-Antonio-prvi-na-Zapadu-Filadelfija-u-plej-ofu Rekord karijere Veselog, San Antonio prvi na Zapadu, Filadelfija u plej ofu], Приступљено 4. 5. 2013.</ref> Во својата прва сезона тој во просек постигнувал 4,7 поени и 4,4 скока по натпревар.
 
Февруарифевруари 2014 година направил трансвер во Денвер.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://mondo.rs/a664674/Sport/Kosarka/Veseli-u-Denveru.html|title=Veseli u Denveru!|date=20. 2. 2014|publisher=mondo.rs|accessdate=24. 3. 2014}}</ref>
 
=== Враќање во Европа ===
Почетокот на август 2014 година потпишал двегодишен договор со турскиот Фенербахче.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.b92.net/sport/kosarka/vesti.php?yyyy=2014&mm=08&dd=05&nav_id=884915|title=Jan Veseli prešao u Fenerbahče|date=5. 8. 2014|publisher=b92.net|accessdate=5. 8. 2014}}</ref>
 
== Личен живот ==
[[Податотека:Jan_Vesely.jpg|десно|мини|324x324пкс| Весели во дресот на Партизан ]]
Јан Весели потекнувал од спортско семејство. Неговиот татко бил кошаркар и неговата мајка била [[Одбојка|одбојкаркаодбојка]]рка.<ref name="Sportal">Sportal.rs: [https://web.archive.org/web/20120323093510/http://www.sportal.rs/news.php?id=20552 Jan Veseli: Od Duleta sam mnogo naučio] (February 7th 2010)</ref> Неговата помлада сестра <ref name="Kapija">eKapija.com: [http://www.ekapija.com/website/sr/page/312840 Jan Vesely, košarkaš Partizana – veselje se širi na sve strane] (May 7th 2010)</ref> и неговата девојка се занимаваат со кошарка. <ref name="Mondo5">Mondo: [http://www.mondo.rs/s209292/Sport/Sport/Kosarka/Veseli_srecan_ti_put.html Veseli, srećan ti put!] (June 16th 2011)</ref>
 
== Успеси ==
** Српско првенство (3): 2008/09, 2009/10, 2010/11.
** Јадранска лига (3): 2008/09, 2009/10, 2010/11.
** Куп на Радивоје Корац (3): 2009, 2010, 2011 година.
 
* '''Фенербахче СК''' :
** Евролига (1): 2016/17.
** Турско првенство (3): 2015/16, 2016/17, 2017/18.
** Куп на Турција (2): 2016, 2019 година.
** Супер куп на Турција (2): 2016, 2017 година.
 
=== Поединечни ===
 
== Наводи ==
 
[[Категорија:Родени во 1990 година]]
[[Категорија:Чешки кошаркари]]