Разлика помеѓу преработките на „Организација за храна и земјоделство на ООН“

нема опис на уредувањето
 
| image = FAO logo.svg
| image size = 180px
| caption = Амблемот на FAO со нејзиното [[латински јазик|латинско]] мото, ''Fiat Panis'' ("Нека„Нека има леб"леб“)
| type = Специјализирана агенција
| acronyms = FAO
| headquarters= {{знамеикона|Италија}} [[Рим]], [[Италија]]
| head = {{знамеикона|SenegalКина}} Жак{{flagdeco|China}} Ку ДиуфДонгју
| status = активна
| established = 16 октомври 1945 во Рим
}}
 
'''Организацијата за исхранахрана и земјоделство на ООН''' ([[англ.]] ''Food and Agriculture Organization of the United Nations'') или скратено '''ФАО''' е основана во 1945 година како организација на [[ОН|Обединетите Нации]] за борба против гладот[[глад]]от. Целта на ФАО е да биде извор на информации и знаење за производството на храна и за исхраната. ФАО им помага на посиромашните земји да го модернизираат земјоделството, шумарството и рибарството и да обезбедат здрава исхрана за сите.
 
ФАО има осум оддели:
* Земјоделство и заштита на потрошувачите,
* Економски и социјален развој,
* Рибарство и водостопанство,
* Шумарство,
* Човечки, финансиски и физички ресурси,
* Знаење и комуникации,
* Управување со природни ресурси и
* Заштита на околината и техничка соработка.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.fao.org Портал на ФАО]
==Литература==
* [[Игор Јанев]], UN and the international financial and economic organizations, publ. Institute of Political Studies, Belgrade, 2004.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.fao.org Портал на ФАО]
* [http://www.fao.org/countryprofiles/index/en/?iso3=MKD Страница за Македонија на порталот на ФАО]
 
{{Нормативна контрола}}
6.163

уредувања