Разлика помеѓу преработките на „Хари Мулиш“

Додадени 1.640 бајти ,  пред 5 месеци
#WPWPMK
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
(#WPWPMK)
{{Инфокутија за личност
| име = Хари Мулиш
| портрет = Harry Mulisch (1981).jpg
| px =
| опис =
| родено-име =
| роден-дата = {{birth date|1927|7|29|df=yes}}
| роден-место = [[Харлем]], [[Холандија]]
| починал-дата = {{death date and age|2010|10|30|1927|7|29|df=yes}}
| починал-место = [[Амстердам]], [[Холандија]]
| починал-причина =
| националност =
| наставка = <!-- ова е наставка за полињата „Роден“ и „Починал“. ако
го нема ова поле, ништо нема да се смени -->
| наставка1 = <!-- ова е наставка само за полето „Роден“ -->
| наставка2 = <!-- ова е наставка само за полето „Починал“ -->
| познат =
| занимање = [[писател]]
| сопружник =
| татко =
| мајка =
| родители =
| роднини =
| деца =
| lbl1 = <!-- Додатно поле 1 -->
| data1 = <!-- Податок за додатното поле 1 -->
| lbl2 =
| data2 =
| lbl3 =
| data3 =
| lbl4 =
| data4 =
| lbl5 =
| data5 =
| lbl-style = <!-- Стил на додатните полиња -->
}}
[[Податотека:Mulisch Harry-© Paul Levitton-AEG voor BB en pers 28-7-2013.JPG|thumb|right|Хари Мулиш]]
'''Хари Мулиш''' ({{lang-nl|Harry Mulisch}}, {{роден на|29|јули|1927}} во {{роден во|Харлем}} — {{починал на|30|октомври|2010}} во {{починал во|Амстердам}}) бил [[Холандија|холандски]] писател. Заедно со [[Вилем Херманс]] и [[Герард Реве]] се вбројува во „големата тројка“ во повоената холандска литература. Објавил романи, пиеси, есеи, стихови и филозофски трудови. Негово најпознато дело е делото „[[Отворање на небото]]“.
963

уредувања