Разлика помеѓу преработките на „ФК Јувентус“

Додадени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
 
===Рекордните седум скудета по ред (2011-денес)===
Како дел од постепената промена на курсот на корпоративниот план, во 2010 година претседателството на Јувентус од Блан го презема [[Андреја Ањели]], четвртиот член на познатото [[Семејство Ањели|торинско семејство]] сопственици на клубот.<ref>{{наведени вести|url=http://www.juventus.com/site/ita/NEWS_newseventi_3D182340B9F248F1BF85E340D58CCAEA.asp|title=È il quarto Agnelli presidente|publisher=juventus.com|date=19 мај2010мај 2010|accessdate=8 август 2010}}</ref> Ањели морал да се сноси со повеќе проблеми бидејќи го дочекала екипа која веќе неколку години била во дефицит и во спортот и во финансискиот буџет,<ref>{{наведени вести|url=http://www.lastampa.it/2011/05/11/sport/calcio/qui-juve/juve-bilancio-in-rosso-al-март-TBW9irk4iex807XXouclJK/pagina.html|title=Juve, bilancio in rosso al 31 март|publisher=La Stampa|date=11 мај2011мај 2011}}</ref> а меѓу првите чекори на новата управа, од една страна, била консолидацијата на клупската каса<ref>{{наведени вести|url=http://www.corrieredellosport.it/serie_a/juve/2011/10/17-199191/Juve,+ecco+l%27aumento+di+capitale+da+120+milioni|title=Juve, ecco l'aumento di capitale da 120 milioni|publisher=Corriere dello Sport|date=17 октомври 2011}}</ref> и постепеното отворање на нови можности за приходи<ref>{{наведени вести|url=http://footballspa.gazzetta.it/2015/07/18/juventus-nuovi-contratti-sponsor-e-tv-fatturato-verso-350-milioni-e-adesso-il-merchandising-e-gestito-in-casa/|title=Juventus: nuovi contratti sponsor e tv, fatturato verso 350 milioni. E adesso il merchandising è gestito in casa|publisher=La Gazzetta dello Sport|author=Marco Iaria|date=18 јули 2015}}</ref> а од друга страна обновувањето на играчкиот кадар со назначувањето на [[Џузепе Марота (спортски менаџер)|Џузепе Марота]] и [[Фабио Паратичи]], соодветно, како генерален директор и спортски директор на клубот<ref>{{наведени вести|url=http://www.gazzetta.it/Calcio/Serie-A/Juventus/26-04-2015/juventus-agnelli-marotta-paratici-intuizione-rivoluzione-dolce-110586961790.shtml|title=Juventus. Agnelli, Marotta e Paratici: l'intuizione della rivoluzione dolce|publisher=La Gazzetta dello Sport|author=Alberto Mauro|date=2 мај 2015}}</ref> заедно со враќањето во клубот, на поранешните играчки легенди на ''бјанконерите'' [[Павел Недвед]] и [[Давид Трезеге]] меѓутоа овој пат како извршни директори.<ref>{{наведени вести|url=http://www.tuttosport.com/news/calcio/serie-a/juventus/2015/10/25-5273894/nedved_e_la_nuova_era_la_juve_agli_juventini/|title=Nedved e la nuova era: la Juve agli juventini|publisher=Tuttosport|author=Antonino Milone|date=20 октомври 2015}}</ref>
 
Исто така, во овoj период дошло до реализација на планот за изградба на сопствен стадионот на клубот од Торино, со што тие станале првата екипа во Серија А која успеала да го заврши овој тип на трансакција на недвижен имот. На 8 септември 2011 година бил свечено отворен [[Стадион Јувентус|Стадионот Јувентус]] (на англ. Juventus Stadium), официјално осмиот дом на екипата во историјата.<ref>{{наведени вести|url=http://www.gazzetta.it/Calcio/Squadre/Juventus/08-09-2011/juve-notte-orgoglio-802801795510.shtml|title=Juve, la notte dell'orgoglio, il nuovo stadio emoziona|publisher=La Gazzetta dello Sport|author=Davide Chinellato|date=8 септември 2011|accessdate=7 мај 2012}}</ref> Изграден на местото на [[Деле Алпи]] кој бил срушен до темел, новиот стадион на клубот бил изградена по британски модел, што им овозможува на навивачите по трибините да бидат во непосредна близина на теренот. На 16 мај 2012, бил отворен [[J-Музеј]]от, посветен на историјата на Јувентус и нејзината поврзаност со настаните на земјата.<ref>{{наведени вести|url=http://www.juventus.com/wps/portal/it/news/inaugurazione%20museo%20news%2016maggio2012/|title=È il giorno di Juventus Museum|publisher=juventus.com|date=16 мај 2012|accessdate=16 мај 2012}}</ref> Направен во склоп на стадионот, музејот вкчучува трофеи, сувенири, историски дресови, историски фотографии и скулптури поврзани со Јувентус, со интеракција на медиуми и аудио-визуелни технологии.<ref>{{наведени вести|url=http://www.tuttosport.com/calcio/serie_a/juventus/2012/05/16-188235/Apre+lo+Juventus+Museum,+115+anni+di+storia+bianconera|title=Apre lo Juventus Museum, 115 anni di storia bianconera|publisher=Tuttosport|date=16 мај 2012|access-date=16 мај 2012}}</ref>