Разлика помеѓу преработките на „Мајка“

Додадени 364 бајти ,  пред 1 година
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|)
* „Кога мама беше молец“ (''When Mama Was a Moth'') - песна на шкотската рок-група „[[Кокто Твинс]]“ (''Cocteau Twins'') од 1983 година.<ref>[https://www.discogs.com/Cocteau-Twins-Head-Over-Heels/master/5508 Discogs, Cocteau Twins ‎– Head Over Heels (пристапено на 9.5.2020)]</ref>
* „Мајчина љубов“ (''Motherly Love'') - песна на американската [[Рок-музика|рок-група]] „[[Мадерс оф инвеншн]]“ (''The Mothers Of Invention'') од 1966 година.<ref>[https://www.discogs.com/The-Mothers-Of-Invention-Freak-Out/master/36466, Discogs, The Mothers Of Invention ‎– Freak Out! (пристапено на 11.7.2019)]</ref>
* „Мајка-плашило“ (''Freak Momma'') - песна на ''[[Мадхани|Mudhoney]]'' и ''[[Sir Mix-A-Lot]]'' од 1993 година.<ref>[https://www.discogs.com/Various-Judgment-Night-Music-From-The-Motion-Picture/release/242542 DISCOGS, Various ‎– Judgment Night (Music From The Motion Picture) (пристапено на 29.7.2020)]</ref>
* „Матилда мајко“ ([[англиски]]: ''Matilda Mother'') - песна на британската рок-група „[[Пинк Флојд]]“ (''Pink Floyd'') од 1967 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=D9CEOMhbPWs YouTube, Matilda Mother (пристапено на 18.9.2019)]</ref>
* „Како мојата мајка“ ([[српски]]: ''Као моја мати'') - песна на српскиот [[Поп-музика|поп]]-пејач [[Здраво Чолиќ]].<ref>Zdravko Čolić, Sarajevo Koševo 2010 / Live, AZ PR Productions.</ref>