Пештера: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎Пештерски делови: Исправка на датумски формат, replaced: септември, 2 → септември 2
(#WPWPMK)
с (→‎Пештерски делови: Исправка на датумски формат, replaced: септември, 2 → септември 2)
* '''Пештерска сала''' е поголемо проширување во пештера: ширина и висина од неколку метри до неколку десетина метри. Обично се наоѓа на места каде се спојуваат неколку пештерски канали, а може да настане со рушење на таваницата или поедини катови на пештерски канали. Се смета дека некои сали се формирани со корозија (хемиска, карстна ерозија) на мешана вода при спојување на два или повеќе подземни текови.
 
На таваниците во пештерските канали или сали често се среќаваат вертикални канали - оџаци кои во висина се стеснуваат и завршуваат.<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://www.amazingcaves.com/learn_formed.html |title=Learning about caves; how caves are formed |accessdate=8 септември, 2009 |author=John Burcham |work=Journey into amazing caves |publisher=Project Underground}}</ref>
 
== Видови ==