Разлика помеѓу преработките на „Медиумска информативна агенција“

с
→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: април, 2 → април 2
с (→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: април, 2 → април 2)
| operating_income =
| net_income =
| num_employees = 57<ref>{{нмс| title= Извештај за следењето на примената на начелото на соодветна и правична застапеност за 2014 година| url= http://ombudsman.mk/upload/documents/SPZ/Izvestaj%20-SPZ-2014%20-zbirna.pdf | publisher= Народен правобранител на Република Македонија | date= април, 2015 | accessdate=2016-01-09}}</ref> (2013)
| parent =
| subsid =
}}
 
'''[[МИА]]''' - [['''Македонска информативна агенција]]''', почнала со работа во Скопје на [[30 септември (настани)|30 септември]] [[1998]] година.<ref name="миа">[http://www.mia.mk/mk/Inside/RenderStatickPage/59 МИА]</ref>
 
МИА е официјален јавен информативен сервис на [[Република Македонија]], новинска агенција формирана со одлука на [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]] во февруари 1992 година, а активирана со одлука на Владата на [[Република Македонија]] на 1 декември 1997 година.