Гордонска брана: Разлика помеѓу преработките

Одземени 7 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: април, 2 → април 2
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
с (→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: април, 2 → април 2)
[[Податотека:Gordon Dam.jpg|thumb|right|250px|Гордонска брана - бетонска лачна брана со висина од 140 м, изградена во 1974 г.]]
'''Гордонската брана''' ({{lang-en|Gordon River Dam}} или ''{{јаз|en|Gordon Dam}}'') — двојно свиена [[лачна брана|лачна]] [[брана]] на реката [[Гордон (река)|Гордон]] во [[Тасманија]], [[Австралија]]. Висока е 140 м, и со тао е највисоката брана во Тасманија и петта по висина во [[Австралија]].<ref>{{нмс|url= http://www.ancold.org.au/images/Table%20II.pdf|title=Највисоките брани во Австралија|format=pdf|publisher=[http://www.ancold.org.au/ Здружен австралиски национален комитет за големи брани]|quote=Петте најголеми брани се: [[Дартмутска брана]], 180 м, Викторија; [[Томсонска брана]], 166 м, Викторија; [[Талбиншка брана]], 162 м, НЈВ; [[Варагамбска брана]], 142 м, НЈВ; '''Гордонска брана''', 140 м, Тасманија|accessdate=7 април, 2008}}</ref>
 
Во 1963 г., Федералната влада на [[Австралија]] доделила 5 милиони австралиски долари to Tasmania's [[Хидро Тасманија|Комитетот за хидроелектрика]] за изградба на крајречен пат кој ќе води од [[Мејдена]] во поречното подрачје на реката [[Гордон (река)|Гордон]] во регионот [[Југозападна Дивина]]. <ref> Thompson, Peter (1981) ''Power In Tasmania'' ACF ISBN 0-85802-064-5 стр. 19 </ref> Изградбата започнала во 1964 г., а за три години,во 1967 г., Парламентот на Тасманија едногласно го одобрил проектот.
 
Ова е единствената брана на реката Гордон, и покрај големата поддршка од неколкумина тасмански политичари за изградба на други брани низводно.
 
Браната е конструирана на чело со д-р Серџо Гвидичи како главен [[Хидро Тасманија|хидроинженер]] - кој подоцна продолжил со изградба и на [[Кротинска брана|Кротинската брана]] на [[Западнобрежен Венец|Западнобрежниот планински венец]], една од последните позначајни брани изградени во овој период на ревносно хидроградителство.
 
Со изградбата на браната е создадено и езерото [[Гордон (езеро)|Гордон]].
 
Страничните скалила се употребуваат за двонеделен контролен преглед на браната.