Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Одземени 6 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎Напади: Исправка на датумски формат, replaced: август, 1 → август 1 (2), септември, 2 → септември 2 (2), октомври, 2 → октомври 2, ноември, 2 → ноемв
с (→‎Судан: clean up, replaced: coauthor= → author=)
с (→‎Напади: Исправка на датумски формат, replaced: август, 1 → август 1 (2), септември, 2 → септември 2 (2), октомври, 2 → октомври 2, ноември, 2 → ноемв)
{{главна|Хронологија на нападите на Ал-Каеда}}
[[File:RecentAlQaedaAttacks.svg|thumb|360px|Мапа на големи напади припишани на Ал-Каеда:<br />
1. {{знамеикона|USA}} [[Терористички напади од 11 септември 2001 година|Пентагон]]&nbsp;– 11 септември, 2001<br />
2. {{знамеикона|USA}} [[Терористички напади од 11 септември 2001 година|Кулите близначки]]&nbsp;– 11 септември, 2001<br />
3. {{знамеикона|Turkey}} [[Терористички напад во Истанбул (2003)|Истанбул]] &nbsp;– 15 ноември, 2003; Nov 20, 2003<br />
4. {{знамеикона|Yemen}} [[Напад на УСС Кол|Аден]]&nbsp;– 12 октомври, 2000<br />
5. {{знамеикона|Kenya}} [[Напад на американската амбасада (1998)|Најроби]]&nbsp;– 7 август, 1998<br />
6. {{знамеикона|Tanzania}}[[Напад на американската амбасада (1998)|Дар ес Салам]]&nbsp;– 7 август, 1998]]
 
Ал-Каеда извршила вкупно шест поголеми терористички напади, од кои четири во својот [[џихад]] против Америка. Во сите случаи, лидерството го планирало нападот неколку години претходно, припремање за испорака на оружјето и експлозивите и обезбедување на засолниште и лажни идентитети за оперативците.