Разлика помеѓу преработките на „Анатомија на човекот“

нема опис на уредувањето
с (→‎top: clean up, replaced: | accessyear = → |access-date=)
[[Податотека:Human skeleton diagram.png|мини|150п|[[Список на коски од човечкиот скелет]]]]
'''Анатомијата на човекот''', која заедно со [[физиологија]]та и [[биохемија]]та, е основна медицинска наука чија првична цел е изучувањето на [[Морфологија (биологија)|морфологијата]] на човечкото тело на возрасен човек.<ref name = "intro HGray">{{Наведена мрежна страница | url=http://www.bartleby.com/107/1.html| title= Introduction page, "Anatomy of the Human Body". Henry Gray. 20th edition. 1918|accessdaymonth last=|first=|date=|work=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate= 27 март|access-date=27 март 2007}}</ref> [[Анатомија]]та е поделена на голема анатомија и микроскопска анатомија.<ref name = "intro HGray"/> Големата анатомија (позната и како топографска анатомија) е делот од анатомијата која ги проучува деловите од човечкото тело кои можат да се видат самостојно без никакви препарати, со еден збор, поглемите или покрупните делови.<ref name = "intro HGray"/> Микроскопската анатомија пак е делот од анатомијата кој ги проучува помалите делови од телото кои најчесто можат да се видат со помош на [[микроскоп]], овдека спаѓаат и [[хистологија]]та (науката која се занимава со тоа како се организирани ткивата)<ref name = "intro HGray"/> и [[цитологија]]та (наука која ги проучува клетките). Анатомијата, [[физиологија]]та (наука која ги изучува животните манифестации на материјата) и [[биохемија]]та (наука која ги проучува хемиските процеси и хемиските претворби) се комплементарно - основни медицински науки кои најчесто се изучуваат заедно.
 
Многу често анатомијата на човечкото тело е поврзувана со науки како [[ембриологија]]та, [[Компаративна анатомија|компаративната анатомија]] и [[филогенетика]]та,<ref name = "intro HGray"/> преку заеднички корени во [[еволуција]]та. На пример, поголемиот дел од човечкото тело е поткрепено на античкиот сегментен шаблон кој се појавува кај сите [[‘рбетници]].