Разлика помеѓу преработките на „Peer-to-peer“

Додадени 107 бајти ,  пред 1 година
дополнување #WPWP #WPWPMK
с (→‎Дистрибуирани хаш табели: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
(дополнување #WPWP #WPWPMK)
{{внимание}}
{{вики}}
[[Податотека:P2P-network.svg|мини|300п|| Децентрализирана P2P мрежа ]]
Поимот ‚'''peer to peer'''‘ првично се употребувал за опис на [[комуникација]] помеѓу два „јазли“ (peers), аналогно на [[телефон]]скиот разговор, во кој учесниците во [[point-to-point]] конекцијата имаат еднаков статус. P2P претставува „точка до точка“ конекција помеѓу два еднакви партици-панта.
 
1.682

уредувања