Разлика помеѓу преработките на „К2“

Одземени 9 бајти ,  пред 7 месеци
с
 
== Македонски освојувачи ==
Првиот [[Македонец]] кој се искачил на К2 е [[Здравко Дејановиќ]], кој врвот го качилосвоил на [[27 јули]] [[2014]] г. како дел од меѓународен состав.<ref>[http://www.explorersweb.com/everest_k2/news.php?url=k2-summits-day-2_1406449934 www.explorersweb.com]- портал со најнови вести од искачувањата на големите врвови низ светот</ref>
 
== Наводи ==