Периода (периоден систем): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
(дополнување #WPWP #WPWPMK)
сНема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
 
[[File:Simple Periodic Table Chart-en.svg|upright=1.75|thumb|right|Во [[периоден систем|периодната табела]] на елементи секој нумериран ред представувапретставува периода.]]
Постојат 7 периоди на хемиски елементи. Тие претставуваат редови на кои е поделен периодниот систем на елементи. Периоди на системот се: