Разлика помеѓу преработките на „Малесија“

Додадени 247 бајти ,  пред 11 месец
→‎Поврзано: дополнување
с (→‎Географија: Замена со тековно име, replaced: Дебарца → Дебрца using AWB)
(→‎Поврзано: дополнување)
 
}}
Бројот на населението во Малесија некогаш достигнувал и до 1.000 жители. Денес селата Ржаново и Локов се раселени, а во Присовјани и Збажди живеат само 21 жител. Жителите од Малесија мигрирале најчесто во [[Струга]], [[Охрид]] и [[Скопје]]. Голем дел од жителите од прилепското село [[Ново Лагово]] потекнуваат од доселеници од Малесија. Освен во Македонија еден дел од населението е колонизирано во Јабука, Р. Србија. Од овој регион потекнуваат и дел од мештаните на село Козичбино Кичевско. Маалото во кое тие живеат се нарекува Малезовци. Инаку во легендите се зборува за некој Стојко Малезан кој живеел пред 4-5 века кој бегајќи од турските војски поради убиство на турски големец се населил во ова планинско село кое се наоѓа на 22 километри од Кичево.
 
==Малесија како мотив во уметноста==
* „Малесија“ - песна на македонскиот поет Наум Целакоски.<ref>Наум Целакоски, ''Пролог'', 1998, стр. 35.</ref>
 
== Поврзано ==